Zloty drużyn środowiska w Dębowej Górze

Zlot w Dębowej Górze podobóz zielonych - maj 1982 r. (Zdjęcie z archiwum Zespołu Historycznego ZHR)

                       Organizatorem corocznych zlotów w Dębowej Górze niedaleko Wyrzyska był bydgoski Krąg Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego i 19 Pomorska Drużyna Harcerzy Lotnicza.

 

Z założenia termin zawsze przypadał na ostatni dzień kwietnia i pierwsze dni maja.

W ten sposób  drużyny spotykały się w lesie na biwaku, a nie w pochodzie pierwszomajowym, który w okresie PRL był swoistą manifestacją poparcia dla rządzącej w tamtym czasie niepodzielnie PZPR

Kulminacją kilkudniowego biwaku była gra terenowa przygotowana przez 19PDHL, która trwała od rana do późnego popołudnia.

Wieczorem uczestnicy zasiadali do ogniska. 

Zwykle na zlot przyjeżdżały nie tylko drużyny KIHAM, ale także inne zaproszone środowiska. 

 

W czasie stanu wojennego w roku 1982, wylewające się z pociągu na małej stacyjce patrole zlotowe przykuły uwagę lokalnej Milicji Obywatelskiej, która w błyskawicznej akcji oskrzydlającej "zdobyła" komendę i poleciła natychmiast opuścić miejsce nielegalnego spotkania. Komenda Zlotu zastosowała manewr przegrupowujący i przerzuciła koleją całą ekipę dwanaście kilometrów dalej, gdzie bez przeszkód kontynuowano zdradzieckie knowanie mające doprowadzić do obalenia ustroju. :)

hm. Piotr Grądziel

Plakat przygotowany przez hm. Mariusza Dopierałę na Zlot w 1983 roku bez użycia komputera, drukarki czy skanera, a tylko za pomocą maszyny do pisania, pieczątek z gumki "myszki" i  talentu autora.