top of page

Zlot KIHAM na Jasnej Górze

11-12.09.1982

Zlot KIHAM Jasna Góra 11-12.09.1982 ZdjÄ™cie z Archiwum NWH - KIHAM

                Na Zbiórce peÅ‚nomocników krÄ™gów w dniu 12.09.1982r. na Jasnej Górze, wobec braku możliwoÅ›ci dalszej pracy na rzecz odnowy ZwiÄ…zku Harcerstwa Polskiego, wystosowano apel do KrÄ™gów w caÅ‚ej Polsce.

​

"Apel Porozumienia KrÄ™gów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja MaÅ‚kowskiego.

​

Do drużyn, szczepów i instruktorów harcerskich.

​

         TworzÄ…c dwa lata temu Porozumienie KrÄ™gów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja MaÅ‚kowskiego (KIHAM), zainicjowaliÅ›my w ZHP niezależny ruch zmierzajÄ…cy do odnowy moralnej Harcerstwa. Porozumienie KIHAM powoÅ‚ane zostaÅ‚o do życia nie w wyniku formalnych zarzÄ…dzeÅ„ oficjalnych wÅ‚adz ZHP, lecz z woli i decyzji Å›rodowisk instruktorskich, które przyjęły takÄ… wÅ‚aÅ›nie platformÄ™ wspólnego dziaÅ‚ania. Wiele inicjatyw KIHAM znalazÅ‚o urzeczywistnienie w codziennym dziaÅ‚aniu licznych szczepów, drużyn, komend i jednostek organizacyjnych ZHP.

Po dniu 13 grudnia 1981 r. instruktorzy Rady Porozumienia oraz KrÄ™gów - majÄ…c nadziejÄ™, iż proces odnowy ZHP bÄ™dzie kontynuowany - próbowali w dalszym ciÄ…gu rozwijać swÄ… dziaÅ‚alność w ramach ZwiÄ…zku, zgodnie ze swymi deklaracjami i zamierzeniami programowymi. Proces odnowy zostaÅ‚ jednak przez wÅ‚adze ZHP radykalnie zahamowany - ze szkodÄ… dla mÅ‚odzieży i ruchu harcerskiego. Przeciwko instruktorom i KrÄ™gom walczÄ…cym o dalszÄ… realizacjÄ™ odnowy w Harcerstwie skierowane zostaÅ‚o przez wÅ‚adze ZHP ostrze represji i szykan, co szczegóÅ‚owo zostaÅ‚o przedstawione i udokumentowane w OÅ›wiadczeniu Rady Porozumienia z dnia 8 maja 1982 r.

Na tle ostatnich wydarzeÅ„ z ZHP i kierunku, jaki przyjęły jego wÅ‚adze, nie widzimy obecnie żadnych możliwoÅ›ci ani szans na to, aby ruch odnowy zostaÅ‚ ponownie podjÄ™ty. Nie widzimy zatem realnych możliwoÅ›ci naszego dalszego dziaÅ‚ania, które zostaÅ‚o nam uniemożliwione i zagrożone represjami. Z tych wzglÄ™dów Rada Porozumienia zaleca wszystkim KrÄ™gom Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja MaÅ‚kowskiego, aby podjęły decyzjÄ™ o rozwiÄ…zaniu swych krÄ™gów. 

Z miejsca ostatniej zbiórki Rady Porozumienia u podnóża Sanktuarium na Jasnej Górze, miejsca tak mocno wroÅ›niÄ™tego w historiÄ™, patriotyzm i uczucia narodowe Polaków, pragniemy skierować do wszystkich naszych Druhów i Braci, Harcerek i Harcerzy nasz koÅ„cowy apel:

​

1. PozostaÅ„cie zawsze wierni szczytnym harcerskim ideaÅ‚om i 70-letnim tradycjom - sÅ‚użąc Prawdzie, Dobru i PiÄ™knu, szczególnie chroniÄ…c przywrócony tekst Przyrzeczenia Harcerskiego:

​

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce (Polsce), nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

 

2. BÄ…dźcie wierni nakazom Prawa Harcerskiego, Przywróćcie tekst Prawa, które zostaÅ‚o sprawdzone w życiu przez wiele pokoleÅ„ harcerek i harcerzy, okupione krwiÄ… dziewczÄ…t i chÅ‚opców z Szarych Szeregów, a które Harcerstwu odebrano:

​

1) Harcerz służy Bogu i Polsce (Polsce) i sumiennie spełnia swoje obowiązki.

2) Na słowie Harcerza polegaj jak na Zawiszy.

3) Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.

4) Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.

5) Harcerz postępuje po rycersku.

6) Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.

7) Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.

8) Harcerz jest zawsze pogodny.

9) Harcerz jest oszczędni i ofiarny.

10) Harcerz jest czysty w myÅ›li, mowie i uczynkach, nie pali tytoniu, nie pije napojów alkoholowych.

​

3. PamiÄ™tajcie zawsze o harcerskim braterstwie, twórzcie wiÄ™zy przyjaźni i harcerskiej wspóÅ‚pracy, wcielajcie na każdym kroku hasÅ‚o, iż harcerz za brata uważa każdego innego harcerza. PamiÄ™tajcie, że w jednoÅ›ci siÅ‚a. że mnie wolno dać siÄ™ ponownie poróżnić i odgrodzić sztucznymi granicami hufców i chorÄ…gwi.

​

4. Nie dajcie sobie odebrać metod harcerskiego działania, systemy stopni i sprawności.

​

5. Walczcie o zachowanie w ZHP tolerancji Å›wiatopoglÄ…dowej i możliwoÅ›ci odbywania praktyk religijnych, zbierajcie i dokumentujcie wszystkie przejawy stosowania represji, Å‚amania zasad praworzÄ…dnoÅ›ci i tolerancji przez wÅ‚adze ZHP oraz wzajem siÄ™ o tych wypadkach informujcie, 

​

6. Bez względu na okoliczności pozostańcie zawsze Harcerkami i Harcerzami.

​

Jasna Góra, 12 IX 82 r.

​

                                                                                                                                                                                      Czuwaj!

                                                                                                      Rada Porozumienia KrÄ™gów Instruktorów Harcerskich

                                                                                                                                                    im. Andrzeja MaÅ‚kowskiego"

​

​

Opracowano na podstawie książki KIHAM Stanisław Czopowicz wyd. ZHR 1998

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

 

KrÄ™gi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja MaÅ‚kowskiego z koÅ„cem 1982 zakoÅ„czyÅ‚y swoje dziaÅ‚ania. (W kraju dwa krÄ™gi zadecydowaÅ‚y o dalszym kontynuowaniu pracy.)  Bydgoski KrÄ…g, w zwiÄ…zku z trwajÄ…cÄ… na przeÅ‚omie listopada i grudnia kampaniÄ… sprawozdawczo-wyborczÄ… w Hufcu Bydgoszcz-Miasto, rozwiÄ…zaÅ‚ siÄ™ w drugiej poÅ‚owie grudnia 1982 r.

​

Z inspiracji Å›rodowiska krakowskiego i warszawskiego w koÅ„cu roku 1982 pojawiÅ‚ siÄ™ projekt powoÅ‚ania Ruchu Programowo - Metodycznego pod nazwÄ… "Ruch Drużyn PÅ‚askiego WÄ™zÅ‚a" majÄ…cego kontynuować prace rozwiÄ…zanego KIHAM. Ale to już zupeÅ‚nie inna historia godna opowiedzenia na nowej stronie  tego portalu.

Każdy instruktor KIHAM otrzymaÅ‚ po ostatniej Zbiórce Porozumienia mosiężnÄ… tabliczkÄ™ o wymiarach 20 x 28 mm do przyszycia na mundurze z Przyrzeczeniem i Prawem Harcerskim. Wprawne oko wychwyci bÅ‚Ä…d który popeÅ‚niÅ‚ grawer nanoszÄ…c treść Prawa Harcerskiego na tabliczkÄ™.             (Ze zbiorów ZespoÅ‚u Historycznego ZHR Bydgoszcz)

Wzór regulaminu Ruchu Drużyn "PÅ‚askiego WÄ™zÅ‚a" odczytany 20.09.1983 r. na posiedzeniu Rady Hufca Bydgoszcz - miasto - jako zaÅ‚Ä…cznik do decyzji o powoÅ‚aniu w Bydgoszczy tego Ruchu.  Ze zbiorów ZespoÅ‚u historycznego ZHR Bydgoszcz.

bottom of page