top of page

Harcerski KrÄ…g Instruktorów "Zarzewie"

​

                             CaÅ‚y prezentowany niżej okres spina osoba instruktorki - drużynowej i szczepowej - hm BogumiÅ‚y Kaja. MiaÅ‚a zdolność skupiania wokóÅ‚ siebie mÅ‚odzieży i zdobywania zaufania rodziców nie tylko z racji wykonywania zawodu nauczyciela. HarcerkÄ… zostaÅ‚a tuż po wojnie (II Å›wiatowej) w drużynie prowadzonej przez druhnÄ™ ZofiÄ™ Moroz, przed którÄ… skÅ‚adaÅ‚a też przyrzeczenie. Od 1956 wznowiÅ‚a dziaÅ‚alność instruktorskÄ… przy SN i w Å›rodowiskach pracy: SP 10 i 39 a od 1971 roku przy sekcji pÅ‚ywackiej KS Astoria (Szczep im. Jerzego Szajnowicza-Iwanowa. Drugi czÅ‚on jego nazwiska brzmiaÅ‚ zawsze bardzo przekonywujÄ…co dla zwierzchników, nie budziÅ‚ podejrzeÅ„ – byÅ‚ też sÅ‚abo kojarzony z „Agentem nr 1”).

Wymieniona tu szkoÅ‚a powstaÅ‚a w 1959 roku. Trzy lata później zaÅ‚ożono drużyny harcerskie: 74 żeÅ„skÄ… (drużynowa BogumiÅ‚a Kaja) i 75 mÄ™skÄ… (drużynowy Jerzy Chabowski). Wkrótce patronem ustalono Aleksandra Zawadzkiego, byÅ‚ego generaÅ‚a, szefa politycznego powstaÅ‚ej w Sielcach dywizji, a później armii WP formowanej w ZSRR, po wojnie przewodniczÄ…cego Rady PaÅ„stwa. W roku 1969 szczep otrzymaÅ‚ sztandar. PrawdÄ… jest, że ta postać i nazwisko miaÅ‚y wywrzeć nakreÅ›lone przez siÅ‚y polityczne oddziaÅ‚ywanie. O niczym jednak w procesie wychowania chyba nie przesÄ…dziÅ‚y, bowiem w pierwszych latach funkcjonowania ZHP przy opisywanej szkole czÅ‚onkami drużyn byli np. obecny ksiÄ…dz praÅ‚at Roman Kneblewski (dyrektor Liceum Katolickiego 1991-2000) czy Å›p. ks. Bogdan Kaczmarek (kapÅ‚an diecezji koloÅ„skiej) wspierajÄ…cy harcerzy w latach 80/90 przez akcjÄ™ „Most”.

​

Z koÅ„cem roku 1978 po póÅ‚rocznych przepychankach z kierownictwem KS Astoria szczep harcerski rozwiÄ…zano. Część jego czÅ‚onków, w tym instruktor L. Bukowski, (harcerz starszej generacji) „zabierajÄ…c” ze sobÄ… patrona przeniosÅ‚a siÄ™ do SP 39. AktywizujÄ…c zrazu nowe Å›rodowisko ostatecznie je zdominowaÅ‚a, a formowana w tym okresie drużyna PEH, zachowaÅ‚a imiÄ™ Jerzego Szajnowicza-Iwanowa. PrzewodniczÄ…cym KI, któremu nadano nazwÄ™ „Zarzewie”, obwoÅ‚ano druha Mariana Kamrowskiego phm.

​

Na zbiórce Rady 39 BSH w dniu 2.11.81 po raz pierwszy sformuÅ‚owano myÅ›l o przyjÄ™ciu przez krÄ…g instruktorski patrona. DyskusjÄ™ o tym wznowiono na kolejnych spotkaniach 16 i 30 listopada. Rozważano kandydaturÄ™ Edwarda Zürna, bydgoszczanina (maÅ‚o eksponowanego), kwatermistrza GK Szarych Szeregów. Wymieniono również nazwisko, także urodzonego w Bydgoszczy, Juliana-Bogdana Deczkowskiego ps. LaudaÅ„ski. Jako żoÅ‚nierz baonu AK "ZoÅ›ka" byÅ‚ on uczestnikiem akcji dywersyjnych i sabotażowych oraz zwyciÄ™skiej walki powstaÅ„ców Parasola o GÄ™siówkÄ™ (fragment getta). Z druhem Deczkowskim (absolwentem wydziaÅ‚u chemii UW), spotkaliÅ›my siÄ™ jeszcze w kwietniu roku 1983.

Ostatecznie, obecni na radzie szczepu instruktorzy w dniu 18.10.82 postanowili obrać patronem KI Zarzewie Wincentego Gordona. Uroczysta zbiórka Szczepu odbyÅ‚a siÄ™ 3 stycznia 1983, dzieÅ„ po rocznicy Å›mierci bohatera (2.1.) w obecnoÅ›ci: córki druha Gordona p. BogumiÅ‚y Weber z małżonkiem, przedstawiciela wÅ‚adz Hufca w osobie Zbigniewa Kubiaka (wrÄ™czaÅ‚ akt nadania imienia), byÅ‚ego k-ta Hufca Janusza Pruskiego, dyrektorki SP 39 Janiny Makowskiej. Tego dnia jeszcze harcerze wziÄ™li udziaÅ‚ we mszy odprawionej w intencji zmarÅ‚ego patrona.

​

Proces formowania siÄ™ szczepu, a w Å›lad za tym krÄ™gu, odbywaÅ‚ siÄ™ majÄ…c w tle wydarzenia bez wÄ…tpienia ważniejsze. W wielu Å›rodowiskach ZHP ujawniaÅ‚ siÄ™ silny trend powrotu lub przynajmniej nawiÄ…zywania do zasad i form dziaÅ‚ania harcerstwa przedwojennego, co budziÅ‚o niepokój aparatu politycznego i doprowadziÅ‚o do rozwiÄ…zania Rady Porozumienia KIHAM, przewodzÄ…cej ruchom odnowy ZHP. W II poÅ‚owie 1982 roku trwaÅ‚y przygotowania do konferencji wyborczej Hufca, wyznaczonej na 18 grudnia tegoż roku. W jej wyniku w Radzie Hufca znaleźli siÄ™ w wiÄ™kszoÅ›ci reformatorscy instruktorzy mÅ‚odego pokolenia (KrÄ™gu Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja MaÅ‚kowskiego). Nieoczekiwanie do Komisji Instruktorskiej i Komisji Rewizyjnej wybrani zostali, zaproponowani już w trakcie obrad, druhowie z krÄ™gu "Zarzewie" BogumiÅ‚a Kaja i Lech Bukowski . Ten ostatni zostaÅ‚ ostatecznie przewodniczÄ…cym Kom. Rewizyjnej, która w krótkim czasie wprzÄ™gniÄ™ta zostaÅ‚a do rozpatrywanej przez KomisjÄ™ InstruktorskÄ… sprawy odwoÅ‚ania zawieszenia uprawnieÅ„ instruktora druhowi Mariuszowi Dopierale, przewodniczÄ…cemu KIHAM. Komisja Rewizyjna wbrew oczekiwaniom wnioskodawcy (KH) nie zgodziÅ‚a siÄ™ z tym represyjnym manewrem, uznajÄ…c zarzuty o niegospodarnoÅ›ci lub braku rozliczeÅ„ i nadzoru a nawet zawÅ‚aszczeniu części majÄ…tku szczepu, za co najmniej sÅ‚abo udokumentowane. Wobec powyższego Komisja Instruktorska zaleciÅ‚a przywrócić prawa instruktorskie obwinianemu. Komenda Hufca skierowaÅ‚a odwoÅ‚anie do ChorÄ…gwianej Komisji Instruktorskiej. Wyznaczony ZespóÅ‚ OrzekajÄ…cy w wezwaniu pisemnym M. DopieraÅ‚y na swe posiedzenie zredagowaÅ‚ zarzuty oddalone wczeÅ›niej przez KRH. Wezwany, M. DopieraÅ‚a wskazaÅ‚ jako swego rzecznika druha L. Bukowskiego hm. PrzewodniczÄ…ca zespoÅ‚u prowadzÄ…ca sprawÄ™, w swym oskarżycielskim wystÄ…pieniu zaprezentowaÅ‚a inny zestaw zarzutów, uprzednio nie sformuÅ‚owanych (i do tego nie udokumentowanych), a wiÄ™c formalnie nie bÄ™dÄ…cych przedmiotem odwoÅ‚ania KH.. PodejmujÄ…c powyższe strona oskarżanego, wskazujÄ…c w swym wystÄ…pieniu na tÄ… zmianÄ™, doprowadziÅ‚a do zamkniÄ™cia posiedzenia bez rozstrzygania, Chor. Kom. Instr. odesÅ‚aÅ‚a odwoÅ‚anie KH, jako źle przygotowane, do ponownego rozpatrzenia przez Kom. InstruktorskÄ… Hufca, która w skÅ‚adzie uzupeÅ‚nionym przez dokooptowanego druha Mariana Kamrowskiego podtrzymaÅ‚a swe stanowisko. Ostatecznie do sprawy zaprzÄ™gniÄ™to nawet CentralnÄ… KomisjÄ™ InstruktorskÄ… przy GK. W zamÄ™cie tamtego okresu, po rozbiciu Rady Hufca i wprowadzeniu k-ta komisarycznego rzecz siÄ™ skutecznie rozmyÅ‚a.

​

WracajÄ…c do dziaÅ‚alnoÅ›ci krÄ™gu; przed kolejnÄ… rocznicÄ… bohatera KI "Zarzewie", 28.11.84 pojawiÅ‚ siÄ™ pomysÅ‚ zamontowania na pÅ‚ycie jego grobu odlewu krzyża harcerskiego i tablicy z okolicznoÅ›ciowym tekstem "WspóÅ‚twórcy Harcerstwa Bydgoskiego". OdsÅ‚oniÄ™cie tych elementów, wykonanych przez instruktorów 68 BDH Romana Falszewskiego i Krzysztofa BejmÄ™, nastÄ…piÅ‚o w 85 rocznicÄ™ urodzin druha Gordona (31.3.). Staraniem 67 BDH "PEH", te same elementy, ale wyryte przez Jana KajÄ™ w marmurowej (nieprzydatnej zÅ‚omiarzom) pÅ‚ycie nagrobnej zaprezentowaÅ‚a ponownie spoÅ‚ecznoÅ›ci harcerskiej Bydgoszczy pani BogumiÅ‚a Weber zd. Gordon, 8.8.2007 r.

70 rocznicÄ™ utworzenia w Bydgoszczy pierwszej drużyny skautowej i 50 rocznicÄ™ Å›mierci Jana Wierzejewskiego (14.10.1937), zaÅ‚ożyciela bydgoskiego harcerstwa, obchodzono dwutorowo. Oficjalne przedstawicielstwo harcerzy, Komenda Hufca, skupiÅ‚a swe dziaÅ‚ania wokóÅ‚ ufundowanej tablicy na budynku, w którym mieszkaÅ‚ J. Wierzejewski, przy ul Chwytowo 16. Alternatywne obchody zebraÅ‚y instruktorów i harcerzy wokóÅ‚ wmurowanej 24.10.87 tablicy w koÅ›ciele Åšw. Trójcy, odsÅ‚oniÄ™-tej i poÅ›wiÄ™conej nastÄ™pnego dnia przez bpa Jana Nowaka. Obecni byli synowie druha zaÅ‚ożyciela Bogdan, Edmund i Zbigniew oraz p. B. Weber, redaktor A. Rak. Organizatorom asystowali czÅ‚onkowie KI "Zarzewie", podejmujÄ…cy zaproszonych goÅ›ci.

​

W 100 rocznicÄ™ urodzin Andrzeja MaÅ‚kowskiego, 31.10.1988 do TrÄ…bek wyjechaÅ‚a grupa instruktorów "Zarzewia" i harcerzy 39 BSH, aby m.in. zÅ‚ożyć wiÄ…zankÄ™ kwiatów z szarfami na grobie jego rodziców. DoÅ‚Ä…czone szarfy od "Kuźnicy" i "Stosu" dawaÅ‚y wyraz hoÅ‚du dla inicjatora ruchu skautowego w Polsce.

WspóÅ‚dziaÅ‚anie z Å›rodowiskiem postkihamowskim 68 BDH jest opisane na osobnej stronie „Niepokornego harcerstwa w Bydgoszczy 1980-1991”.

​

Od dwóch już lat nie przypadkowo korzystaliÅ›my z goÅ›cinnoÅ›ci sióstr franciszkanek, prowadzÄ…cych Dom Pomocy SpoÅ‚ecznej dla niepeÅ‚nosprawnych dzieci w KadÅ‚ubie, gdzie dyrektorkÄ… byÅ‚a siostra Zofia Moroz. Przyjmowani byliÅ›my tak zimÄ… jak i latem do 1994 roku.

Na przestrzeni lat 1987 do 1996 utrzymywaliÅ›my kontakty z wymienionym już ksiÄ™dzem B. Kaczmarkiem i jego podopiecznymi ponoszÄ…cymi przy tym, czego nie ukrywamy, spore koszty. WspierajÄ…cymi nas w tym okresie bezinteresownie pomysÅ‚ami i poÅ›wiÄ™cajÄ…cymi swój czas oraz Å›rodki techniczne byÅ‚y rodziny harcerzy i instruktorów krÄ™gu. ZawdziÄ™czaliÅ›my im miÄ™dzy innymi podpowiedzi dotyczÄ…ce lokalizacji zimowisk i obozów. Nie byÅ‚o to jednak trwale funkcjonujÄ…ce KoÅ‚o PrzyjacióÅ‚ Harcerstwa.

​

W terminie 15.8.1997 miaÅ‚ miejsce 10-dniowy wypad do Londynu 13 uczestników, przeprowadzony pod auspicjami 67 BDH „PEH” i przy bezpoÅ›rednim kierownictwie Tomasza Kaji pwd. Na tym przedsiÄ™wziÄ™ciu zakoÅ„czono dziaÅ‚alność drużyny. WygasÅ‚o też formalnie funkcjonowanie KI „Zarzewie”.

​

W chwili rozwiÄ…zania KrÄ…g skupiaÅ‚ 2 hm, 3 phm, 5 pwd. (wczeÅ›niej liczba ta siÄ™gaÅ‚a 15 instruktorów). Pod ich przewodnictwem funkcjonowaÅ‚y dwie drużyny harcerskie i dwie zuchowe. Poza KrÄ™giem pozostawali instruktorzy okresowo dziaÅ‚ajÄ…cych na terenie szkoÅ‚y 1-2 drużyn, Å›ciÅ›le zwiÄ…zani z dotychczasowym (personalnie), choć pono „zreformowanym” nurtem. Nie mieliÅ›my spektakularnych wystÄ…pieÅ„ kwalifikujÄ…cych jakby automatycznie do grona harcerzy niepokornych. Mimo, że pozostawaliÅ›my w strukturach oficjalnego ZHP uznawaliÅ›my racje zwolenników reformy zwiÄ…zku, a w szczególnoÅ›ci prawa do jego niezależnoÅ›ci oraz swobody wypowiadania siÄ™ i dziaÅ‚ania instruktorów w duchu zgodnym z postawÄ… zaÅ‚ożycieli i tradycjÄ… przedwojennych pokoleÅ„.

​

Obciążeni, wÅ‚aÅ›ciwÄ… dla wieku powÅ›ciÄ…gliwoÅ›ciÄ… i osobistym doÅ›wiadczeniem likwidacji harcerstwa w latach 1949/50 czy przeszÅ‚oÅ›ciÄ… typu: „wypadki” poznaÅ„skie (1956) lub gdaÅ„skie (1970) odstawaliÅ›my aktywnoÅ›ciÄ… od instruktorów pozostaÅ‚ych krÄ™gów opowiadajÄ…cych sie za odnowÄ… ZHP, w których dominowaÅ‚a przecież reprezentacja ledwie dwudziestolatków. Pozostawienie w opracowaniu miejsca dla KI Zarzewie wÅ›ród KrÄ™gów wymienionych przez autorów strony „Niepokorne harcerstwo w Bydgoszczy 1980-1991” pozwala sÄ…dzić, że ich jednak nie zawiedliÅ›my.

 

Czuwaj !

 

hm Lech Bukowski

bottom of page