top of page

68 Bydgoska Drużyna Harcerek i Harcerzy "Puszcza" im. hm. Juliusza Dąbrowskiego

Barwy: czarno-czerwone chusty

 

Drużynowi: phm.Marian Kamrowski, pwd.Ryszard Konieczka

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                   

                                                               

 

 

 

 

 

 

68 Bydgoska Drużyna Harcerek i Harcerzy była skupiona wokół 39 Bydgoskiego Szczepu Harcerskiego działającego przy Sportowej Szkole Podstawowej nr 39.

Dh. hm. Bogumiła Kaja, będąc Komendantką Szczepu, zmobilizowała młodych instruktorów: phm. Mariana Kamrowskiego, pwd. Romana Faliszewskiego, pwd. Krzysztofa Bejmę do założenia i prowadzenia drużyny harcerskiej. Instruktorzy jesienią 1982 roku zrobili pierwszy nabór, podzielili chętnych na zastępy i tak powstał zalążek przyszłej 68 BDHiH.

 

Pierwszy  wyjazd - zimowisko w Cekcynie w styczniu 1983 r. Byliśmy tam wspólnie z bliźniaczą 67 BDH „PEH” – drużyną prowadzoną przez doświadczonego dh. hm Lecha Bukowskiego. Oczywiście organizatorem i komendantem była dh. hm. Bogusia Kaja.

Wówczas dh Marian Kamrowski przekonał grupę 5 harcerzy starszych tworzących „Zastęp Pomocnej Dłoni” do rozwijania skrzydeł w tworzonej przez siebie drużynie. Pierwszym drużynowym został phm. Marian Kamrowski.

 

Nadano nam nr 68. Na patrona drużyny wybraliśmy hm. Juliusza Dąbrowskiego, a symbolem została lewa strona harcerskiej lilijki i odchodzące od niej 5 strzałek – symbolika godła nawiązywała do aktywności harcerskiej patrona w okresie XX-lecia międzywojennego. Tak też wyglądała nasza chusta: czerwono-czarne barwy związane z kolorem szczepu i wspomniana lilijka. Z czasem do nadanego numeru Rada Drużyny dodała nazwę: „PUSZCZA”

 

 

Późniejsze zimowiska i obozy:

Kadzionka-Młyn k/Koronowa lato 1983 (obóz drużyn 39 Szczepu)

Kadzionka-Młyn k/Koronowa lato 1984 (obóz 68 BDH i ….BDH ”Parasol”)

Kopernica k/Charzykowy n/Brdą lato 1985 (obóz drużyn 39 Szczepu)

Kadłub k/Strzelec Opolskich zima 1986 (zimowisko drużyn 39 Szczepu)

 

Na zimowisku drużyny w 1986r w Kadłubie harcerze starsi przeżyli podniosłą chwilę – Pierwsze w drużynie Przyrzeczenie harcerskie z rotą ślubowania „ Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce…” Rota wyjątkowo nam bliska, zgodna z harcerską tradycją i naszymi wartościami, a  przy okazji pokazująca dotychczasowy i przyszły harcerski kierunek działania „68”.

 

Od połowy 1986 roku drużyna opierała się jedynie na starszo-harcerskim zastępie. Instruktorzy, którzy zostali w drużynie: Marian Kamrowski i Ryszard Konieczka dalej aktywnie uczestniczyli w działalności HKI „ZARZEWIE”.

 

W tym czasie poza akcjami letnimi i zimowymi harcerki i harcerze z „68” brali udział m.in.:

 

- w wyjazdach upamiętniających kolejne rocznice  Akcji pod Arsenałem,

 

- pielgrzymkach harcerskich i pieszych na Jasną Górę 1984, 85, 86, 87

 

- kampanii „KORZENIE” W 1987 r. upamiętniającej 70- lecie powstania harcerstwa w Bydgoszczy,

 

- Białej Służbie w 1987 w Trójmieście,

 

- pogrzebie Jana Piwnika - Ponurego na Wykusie w 1988 r.

 i wielu innych.

 

Począwszy od wiosny 1986 roku dh Ryszard Konieczka, chcąc poprawić harcerski potencjał drużyny, zrobił nabór wśród II-klasistów do drużyny zuchowej. W sportowej szkole, gdzie poza nauką, główny nacisk wśród uczniów był położony na intensywne treningi sportowe, brakowało czasu na inne zajęcia pozalekcyjne, w tym harcerstwo. Młody drużynowy uznał, że jest to jedyna droga, żeby zaszczepić ziarno w możliwie najmłodszych na tyle skutecznie, żeby zaowocowało to w przyszłości harcerską fascynacją. Podbudowany pracą z dziećmi i ich zapałem, skutecznie konkurował ze sportową pasją swoich wychowanków, a niejednokrotnie musiał tłumaczyć się trenerom dlaczego dzieciaki wybierały zbiórki zuchowe i biwaki, a nie treningi czy zawody pływackie.

Drużyna scalała się, budowała się jej siła, rosła więź również z rodzicami, którzy bardzo przychylnie spoglądali na czasem bardzo dziwne pomysły drużynowego.

68 Bydgoska Gromada Zuchów „Leśne Skrzaty” działała do momentu, kiedy zuchy wyrosły i przeszły do drużyny harcerskiej – byliśmy na dwóch wspaniałych koloniach zuchowych:

- MĄTWY k/ Inowrocławia: lato 1986, od tego momentu drużyna zuchowa była prowadzona równorzędnie przez dh. Marzenę Kasprowicz i dh. Ryszard Konieczkę. Kolejna kolonia zuchowa   to wspaniała zabawa w indiańskiej wiosce:

- Konstancin k.Warszawy lato 1987

 

Kolejne nabory zaowocowały aktywną działalnością w 87, 88 i 89 roku.

 

Obozy: Rybno lato 1988 (wspólnie z 41 BDHiH)

Kadzionka-Młyn k/Koronowa lato 1989 (obóz samodzielny)

 

Ostatni obóz drużyny w 1989 roku był już obozem w ramach ZHR-u do którego wstąpiliśmy po opuszczeniu szeregów ZHP na wiosnę  tego roku.

 

W 1991 roku, wraz z końcem aktywności harcerskiej dh. Ryszarda, 68 Bydgoska Drużyna Harcerek i Harcerzy zaprzestała działalności. Pozostałe grono aktywnych druhów zasiliło szeregi 34 Bydgoskiej Drużyny Harcerzy. Tam pod bokiem doświadczonych instruktorów:

dh. Macieja Borowieckiego i dh. Witka Dobrzyńskiego kontynuowali harcerską przygodę.

 

 

 

pwd. Ryszard Konieczka

phm. Marian Kamrowski       09.1982 - 10.1987 

pwd. Ryszard Konieczka        10.1987 - 02.1991

Biała Służba 87 Gdańsk / Gdynia (Zdjęcie ze zbiorów 10BDH)

bottom of page