top of page

68 Bydgoska Drużyna Harcerek i Harcerzy "Puszcza" im. hm. Juliusza Dąbrowskiego

Barwy: czarno-czerwone chusty

 

Drużynowi: phm.Marian Kamrowski, pwd.Ryszard Konieczka

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                   

                                                               

 

 

 

 

 

 

68 Bydgoska Drużyna Harcerek i Harcerzy byÅ‚a skupiona wokóÅ‚ 39 Bydgoskiego Szczepu Harcerskiego dziaÅ‚ajÄ…cego przy Sportowej Szkole Podstawowej nr 39.

Dh. hm. BogumiÅ‚a Kaja, bÄ™dÄ…c KomendantkÄ… Szczepu, zmobilizowaÅ‚a mÅ‚odych instruktorów: phm. Mariana Kamrowskiego, pwd. Romana Faliszewskiego, pwd. Krzysztofa BejmÄ™ do zaÅ‚ożenia i prowadzenia drużyny harcerskiej. Instruktorzy jesieniÄ… 1982 roku zrobili pierwszy nabór, podzielili chÄ™tnych na zastÄ™py i tak powstaÅ‚ zalążek przyszÅ‚ej 68 BDHiH.

 

Pierwszy  wyjazd - zimowisko w Cekcynie w styczniu 1983 r. ByliÅ›my tam wspólnie z bliźniaczÄ… 67 BDH „PEH” – drużynÄ… prowadzonÄ… przez doÅ›wiadczonego dh. hm Lecha Bukowskiego. OczywiÅ›cie organizatorem i komendantem byÅ‚a dh. hm. Bogusia Kaja.

Wówczas dh Marian Kamrowski przekonaÅ‚ grupÄ™ 5 harcerzy starszych tworzÄ…cych „ZastÄ™p Pomocnej DÅ‚oni” do rozwijania skrzydeÅ‚ w tworzonej przez siebie drużynie. Pierwszym drużynowym zostaÅ‚ phm. Marian Kamrowski.

 

Nadano nam nr 68. Na patrona drużyny wybraliÅ›my hm. Juliusza DÄ…browskiego, a symbolem zostaÅ‚a lewa strona harcerskiej lilijki i odchodzÄ…ce od niej 5 strzaÅ‚ek – symbolika godÅ‚a nawiÄ…zywaÅ‚a do aktywnoÅ›ci harcerskiej patrona w okresie XX-lecia miÄ™dzywojennego. Tak też wyglÄ…daÅ‚a nasza chusta: czerwono-czarne barwy zwiÄ…zane z kolorem szczepu i wspomniana lilijka. Z czasem do nadanego numeru Rada Drużyny dodaÅ‚a nazwÄ™: „PUSZCZA”

 

 

Późniejsze zimowiska i obozy:

Kadzionka-MÅ‚yn k/Koronowa lato 1983 (obóz drużyn 39 Szczepu)

Kadzionka-MÅ‚yn k/Koronowa lato 1984 (obóz 68 BDH i ….BDH ”Parasol”)

Kopernica k/Charzykowy n/BrdÄ… lato 1985 (obóz drużyn 39 Szczepu)

Kadłub k/Strzelec Opolskich zima 1986 (zimowisko drużyn 39 Szczepu)

 

Na zimowisku drużyny w 1986r w KadÅ‚ubie harcerze starsi przeżyli podniosÅ‚Ä… chwilÄ™ – Pierwsze w drużynie Przyrzeczenie harcerskie z rotÄ… Å›lubowania „ Mam szczerÄ… wolÄ™ caÅ‚ym życiem peÅ‚nić sÅ‚użbÄ™ Bogu i Polsce…” Rota wyjÄ…tkowo nam bliska, zgodna z harcerskÄ… tradycjÄ… i naszymi wartoÅ›ciami, a  przy okazji pokazujÄ…ca dotychczasowy i przyszÅ‚y harcerski kierunek dziaÅ‚ania „68”.

 

Od poÅ‚owy 1986 roku drużyna opieraÅ‚a siÄ™ jedynie na starszo-harcerskim zastÄ™pie. Instruktorzy, którzy zostali w drużynie: Marian Kamrowski i Ryszard Konieczka dalej aktywnie uczestniczyli w dziaÅ‚alnoÅ›ci HKI „ZARZEWIE”.

 

W tym czasie poza akcjami letnimi i zimowymi harcerki i harcerze z „68” brali udziaÅ‚ m.in.:

 

- w wyjazdach upamiÄ™tniajÄ…cych kolejne rocznice  Akcji pod ArsenaÅ‚em,

 

- pielgrzymkach harcerskich i pieszych na JasnÄ… GórÄ™ 1984, 85, 86, 87

 

- kampanii „KORZENIE” W 1987 r. upamiÄ™tniajÄ…cej 70- lecie powstania harcerstwa w Bydgoszczy,

 

- BiaÅ‚ej SÅ‚użbie w 1987 w TrójmieÅ›cie,

 

- pogrzebie Jana Piwnika - Ponurego na Wykusie w 1988 r.

 i wielu innych.

 

PoczÄ…wszy od wiosny 1986 roku dh Ryszard Konieczka, chcÄ…c poprawić harcerski potencjaÅ‚ drużyny, zrobiÅ‚ nabór wÅ›ród II-klasistów do drużyny zuchowej. W sportowej szkole, gdzie poza naukÄ…, gÅ‚ówny nacisk wÅ›ród uczniów byÅ‚ poÅ‚ożony na intensywne treningi sportowe, brakowaÅ‚o czasu na inne zajÄ™cia pozalekcyjne, w tym harcerstwo. MÅ‚ody drużynowy uznaÅ‚, że jest to jedyna droga, żeby zaszczepić ziarno w możliwie najmÅ‚odszych na tyle skutecznie, żeby zaowocowaÅ‚o to w przyszÅ‚oÅ›ci harcerskÄ… fascynacjÄ…. Podbudowany pracÄ… z dziećmi i ich zapaÅ‚em, skutecznie konkurowaÅ‚ ze sportowÄ… pasjÄ… swoich wychowanków, a niejednokrotnie musiaÅ‚ tÅ‚umaczyć siÄ™ trenerom dlaczego dzieciaki wybieraÅ‚y zbiórki zuchowe i biwaki, a nie treningi czy zawody pÅ‚ywackie.

Drużyna scalaÅ‚a siÄ™, budowaÅ‚a siÄ™ jej siÅ‚a, rosÅ‚a więź również z rodzicami, którzy bardzo przychylnie spoglÄ…dali na czasem bardzo dziwne pomysÅ‚y drużynowego.

68 Bydgoska Gromada Zuchów „LeÅ›ne Skrzaty” dziaÅ‚aÅ‚a do momentu, kiedy zuchy wyrosÅ‚y i przeszÅ‚y do drużyny harcerskiej – byliÅ›my na dwóch wspaniaÅ‚ych koloniach zuchowych:

- MÄ„TWY k/ InowrocÅ‚awia: lato 1986, od tego momentu drużyna zuchowa byÅ‚a prowadzona równorzÄ™dnie przez dh. MarzenÄ™ Kasprowicz i dh. Ryszard KonieczkÄ™. Kolejna kolonia zuchowa   to wspaniaÅ‚a zabawa w indiaÅ„skiej wiosce:

- Konstancin k.Warszawy lato 1987

 

Kolejne nabory zaowocowały aktywną działalnością w 87, 88 i 89 roku.

 

Obozy: Rybno lato 1988 (wspólnie z 41 BDHiH)

Kadzionka-MÅ‚yn k/Koronowa lato 1989 (obóz samodzielny)

 

Ostatni obóz drużyny w 1989 roku byÅ‚ już obozem w ramach ZHR-u do którego wstÄ…piliÅ›my po opuszczeniu szeregów ZHP na wiosnÄ™  tego roku.

 

W 1991 roku, wraz z koÅ„cem aktywnoÅ›ci harcerskiej dh. Ryszarda, 68 Bydgoska Drużyna Harcerek i Harcerzy zaprzestaÅ‚a dziaÅ‚alnoÅ›ci. PozostaÅ‚e grono aktywnych druhów zasiliÅ‚o szeregi 34 Bydgoskiej Drużyny Harcerzy. Tam pod bokiem doÅ›wiadczonych instruktorów:

dh. Macieja Borowieckiego i dh. Witka Dobrzyńskiego kontynuowali harcerską przygodę.

 

 

 

pwd. Ryszard Konieczka

phm. Marian Kamrowski       09.1982 - 10.1987 

pwd. Ryszard Konieczka        10.1987 - 02.1991

BiaÅ‚a SÅ‚użba 87 GdaÅ„sk / Gdynia (ZdjÄ™cie ze zbiorów 10BDH)

bottom of page