top of page

PZPR jedyna ideowa przewodniczka ZHP w latach 1980-89

 

(Na podstawie zachowanych dokumentów Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Bydgoszczy.)

 

 

 

Rok 1980 byÅ‚ dla wszystkich Polaków rokiem przeÅ‚omowym. Narodziny wolnych zwiÄ…zków zawodowych daÅ‚y nam, pokoleniu dwudziestolatków nadziejÄ™. NadziejÄ™, że może być inaczej, może być autentyczniej i uczciwiej. My, mÅ‚odzi instruktorzy porwani spoÅ‚ecznym zrywem, z pasjÄ… zaczÄ™liÅ›my zmieniać otaczajÄ…cÄ… nas szarÄ… rzeczywistość. Rzeczywistość od lat zdominowanÄ… przez wszechwÅ‚adnÄ… PolskÄ… ZjednoczonÄ… PartiÄ™ RobotniczÄ…. Tak bardzo wierzyliÅ›my, że nam siÄ™ uda, iż innego scenariusza zdarzeÅ„ nie braliÅ›my pod uwagÄ™. Ale stan wojenny zmieniÅ‚ wszystko i boleÅ›nie przypomniaÅ‚ o tym, że PZPR tak Å‚atwo wÅ‚adzy nie odda.

 

WÅ‚aÅ›ciwe zrozumienie sytuacji harcerstwa w opisywanym okresie jest możliwe tylko wówczas, gdy przyjrzymy siÄ™ relacjom jakie istniaÅ‚y miÄ™dzy PZPR a ZHP. PeÅ‚niejszy obraz tych relacji odnajdujemy w zachowanych dokumentach Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Bydgoszczy, zdeponowanych w Archiwum PaÅ„stwowym.

Tym, którzy czasy PRL pamiÄ™tajÄ… tylko ze szkolnej książki, warto przypomnieć, że PZPR kierowaÅ‚a twardÄ… rÄ™kÄ… caÅ‚ym krajem wspierana przez swoje lokalne komitety partii (wojewódzkie, miejskie oraz tzw. podstawowe organizacje partyjne (POP) funkcjonujÄ…ce w każdej instytucji), MilicjÄ™ ObywatelskÄ…, SÅ‚użbÄ™ BezpieczeÅ„stwa i cenzurÄ™. W prawie każdym zakÅ‚adzie pracy istniaÅ‚y struktury partyjne podlegajÄ…ce komitetowi miejskiemu, ten z kolei wojewódzkiemu, a ten centralnemu. W naszym województwie siedzibÄ… komitetu wojewódzkiego PZPR byÅ‚ okazaÅ‚y budynek przy rondzie XXX-lecia (obecnie siedziba Collegium Medicum UMK przy Rondzie Jagiellonów). Tam zapadaÅ‚y decyzje kto ma być dyrektorem szkoÅ‚y, zakÅ‚adu przemysÅ‚owego, komendantem hufca czy chorÄ…gwi. Bez rekomendacji PZPR nikt nie mógÅ‚ zająć żadnego ważnego stanowiska. NajwyższÄ… wÅ‚adzÄ… miÄ™dzy zjazdami partii na szczeblach wojewódzkich i miejskich byÅ‚y komitety oraz ich Å›cisÅ‚e kierownictwo - egzekutywy. Na XVI Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej KW PZPR w dniu 27.06.1981 r. do egzekutywy KW PZPR wybrano dwadzieÅ›cia jeden osób w tym Komendanta Bydgoskiej ChorÄ…gwi ZHP hm.PL Jana Graczkowskiego. Na nastÄ™pnej XVII Konferencji w dniu 29.09.1983 r. wybrany on zostaÅ‚ do Komitetu Wojewódzkiego. W dniu 03.10.1986 r. czÅ‚onkiem Komitetu Wojewódzkiego zostaÅ‚a Komendantka Bydgoskiej ChorÄ…gwi ZHP hm.PL Krystyna SosiÅ„ska, która byÅ‚a także sekretarzem komisji ds. MÅ‚odzieży KW PZPR. W komitecie istniaÅ‚y wydziaÅ‚y i komisje, które nadzorowaÅ‚y bezpoÅ›rednio to co siÄ™ dzieje w województwie. Za harcerstwo odpowiadaÅ‚ WydziaÅ‚ Propagandy i powoÅ‚ana Komisja ds. MÅ‚odzieży.

 

A jaki był stosunek PZPR do Związku Harcerstwa Polskiego?

 

Z dokumentów KW PZPR zachowanych w Archiwum PaÅ„stwowym w Bydgoszczy jasno wynika, że ZHP traktowany byÅ‚ jako jeden z czterech zwiÄ…zków mÅ‚odzieżowych obok ZwiÄ…zku MÅ‚odzieży Wiejskiej, Socjalistycznego ZwiÄ…zku Studentów Polskich i ZwiÄ…zku Socjalistycznej MÅ‚odzieży Polskiej wychowujÄ…cy mÅ‚ode pokolenie w duchu socjalizmu kierujÄ…c siÄ™ inspiracjÄ… PZPR. Tej inspiracji partia nie chciaÅ‚a za żadnÄ… cenÄ™ siÄ™ wyzbyć. Dobitnie ten stosunek precyzuje dokument Komitetu Centralnego PZPR z grudnia 1983 r., skierowany do KW w Bydgoszczy, zatytuÅ‚owany „Kierunki i zasady organizacyjne dziaÅ‚aÅ„ nad mÅ‚odzieżą” (1),w punkcie dotyczÄ…cym oceny sytuacji politycznej w zwiÄ…zkach mÅ‚odzieży, z chirurgicznÄ… precyzjÄ… wyjaÅ›niajÄ…c o co partii chodzi.

 

„NadrzÄ™dnym celem polityki partii wobec mÅ‚odzieży jest pozyskanie i wszechstronne przygotowanie mÅ‚odego pokolenia do walki o przebudowÄ™ stosunków spoÅ‚ecznych w duchu ideaÅ‚ów socjalizmu i komunizmu, o konsekwentnÄ… realizacjÄ™ programu partii.”

 

i dalej „ GÅ‚ównym sojusznikiem partii w oddziaÅ‚ywaniu na mÅ‚odzież jest socjalistyczny ruch mÅ‚odzieżowy. Jego ranga i znaczenie w życiu spoÅ‚eczno-politycznym kraju , jego osiÄ…gniÄ™cia i niedostatki majÄ… bezpoÅ›rednie konsekwencje na skuteczność dziaÅ‚ania partii. TreÅ›ciÄ… partnerskiego sojuszu partii z ruchem mÅ‚odzieżowym sÄ… wspólne zdania programowe i wspólna odpowiedzialność za ich realizacjÄ™, zgodnie z zasadÄ… ideowo-politycznego przewodnictwa partii i organizacyjnej samodzielnoÅ›ci zwiÄ…zków mÅ‚odzieży.” 

 

Ciężkie do strawienia, ale jednoznaczne. I trzeba jasno podkreÅ›lić, dotyczyÅ‚o to wszystkich socjalistycznych zwiÄ…zków mÅ‚odzieży z ZHP wÅ‚Ä…cznie.

 

Jeszcze jeden poufny dokument Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Bydgoszczy z dnia 18.11.1985 pt. ''Informacja o stanie organizacji mÅ‚odzieżowych w województwie” (2) w punkcie IV dotyczÄ…cym ZHP wyjaÅ›nia precyzyjnie plany partii wobec ZHP.

 

”W dniu 14 bm. Rada ChorÄ…gwi powierzyÅ‚a tow. K. SosiÅ„skiej funkcjÄ™ komendanta. WedÅ‚ug ocen WydziaÅ‚u Polityczno - Organizacyjnego KW PZPR ZHP jest aktualnie najsilniejszÄ…, nie tylko pod wzglÄ™dem liczby czÅ‚onków, organizacjÄ… mÅ‚odzieżowÄ… w województwie. U podstaw tej pozycji legÅ‚y trafne koncepcje dziaÅ‚ania i ich konsekwentna realizacja, mÄ…dra polityka kadrowa dotychczasowego kierownictwa. Utrzymanie wysokich ocen wymagać bÄ™dzie konsekwentnej realizacji przez caÅ‚Ä… ChorÄ…giew dziaÅ‚aÅ„, którymi winny stać siÄ™ :

 

  1. Upolitycznienie związku przy pełnym zaangażowaniu i wykorzystaniu doświadczeń zespołu partyjnego ZHP. Powołany on został jako pierwszy w kraju w harcerstwie.

  2. Praca z kadrÄ…, którÄ… tworzÄ… gÅ‚ównie nauczyciele – grupa zawodowa do której kierowanych jest wiele uwag i pretensji. W jej pozyskiwaniu i ksztaÅ‚ceniu politycznym, konsekwentnym rozliczaniu z karty praw i obowiÄ…zków, ZHP musi znaleźć sojuszników w Wydziale Nauki, OÅ›wiaty i Kultury KW, KOiW, ODN-ie....

 

W poczynaniach swych ZHP znajdzie peÅ‚ne poparcie kierownictwa politycznego i administracyjnego województwa. Jest to tym bardziej istotne, iż po zawirowaniu spowodowanym dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… krÄ™gów im. MaÅ‚kowskiego zaktywizowaÅ‚ siÄ™ kler katolicki. Na przykÅ‚ad w dniu 11 listopada br. odbyÅ‚a siÄ™ msza Å›w. dla harcerzy w koÅ›ciele Garnizonowym. W koÅ›ciele tym w oÅ‚tarz wmontowany zostaÅ‚ krzyż harcerski.” 

 

HipokryzjÄ… byÅ‚oby sÄ…dzić, że ten tzw. program sam siÄ™ realizowaÅ‚. OczywiÅ›cie partia miaÅ‚a swoich ludzi do tej roboty. Komitet Wojewódzki sÅ‚aÅ‚ tylko wytyczne, kontrolowaÅ‚ wykonanie i dokonywaÅ‚ oceny. A robiÅ‚ to zaskakujÄ…co skrupulatnie. Na dowód pismo I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego z dnia 16.01.1981 r. skierowane do Komitetu Centralnego PZPR, dotyczÄ…ce Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej ChorÄ…gwi Bydgoskiej ZHP (3). Z treÅ›ci dokumentu bije jeszcze spokój i przekonanie, że partia panuje nad tym co siÄ™ w bydgoskim Å›rodowisku harcerskim dzieje.

 

„W dyskusji nie byÅ‚o żadnych wystÄ…pieÅ„ o ujemnym wydźwiÄ™ku politycznym. WÅ›ród uczestników konferencji krążyÅ‚o wprawdzie kilka ulotek „KrÄ™gów Instruktorskich im. A. MaÅ‚kowskiego”, jednak nikt z obecnych nie wypowiadaÅ‚ siÄ™ w tej sprawie /traktowano ulotki jako ciekawostkÄ™/.

Wybory. Konferencja odbyÅ‚a siÄ™ przy wysokiej frekwencji. PrzybyÅ‚o 143 delegatów, tj. 95,3%. Zarówno do Rady ChorÄ…gwi jak i na delegatów , wybrano w sposób zdecydowany dotychczasowÄ… KomendÄ™ ChorÄ…gwi – zaangażowanych czÅ‚onków partii. Komendant i jego zastÄ™pcy mieli tylko 2-5 skreÅ›leÅ„, a powierzenie im ponownie funkcji zostaÅ‚o przyjÄ™te z aplauzem.

WÅ›ród uchwaÅ‚ jakie przyjÄ™to na Konferencji znalazÅ‚ siÄ™ również wniosek do Zjazdu o wystÄ…pienie ZHP z Federacji Socjalistycznych ZwiÄ…zków MÅ‚odzieży Polskiej. Tym niemniej w uchwale tej mówi siÄ™ o dalszej wspóÅ‚pracy ze wszystkimi organizacjami mÅ‚odzieżowymi dziaÅ‚ajÄ…cymi na jednakowej platformie ideologicznej, jednak przy nowej formule organów koordynacyjnych. Należy nadmienić, że przed KonferencjÄ… /w dniu 13.01.1981 r./ z KomendÄ… ChorÄ…gwi Bydgoskiej ZHP spotkali siÄ™ przedstawiciele kierownictwa KW PZPR. …

 

….DziaÅ‚alność Komendy ChorÄ…gwi Bydgoskiej oceniona zostaÅ‚a bardzo pozytywnie. Dyskusja na Konferencji potwierdziÅ‚a prawidÅ‚owość ocen i opinii sformuÅ‚owanych na tym spotkaniu.”

 

 

Na poczÄ…tku roku 1984 Komitet Centralny wróciÅ‚ do koncepcji powoÅ‚ania wspólnej komisji dla koordynowania dziaÅ‚aÅ„ wszystkich socjalistycznych zwiÄ…zków mÅ‚odzieży wzorem, rozwiÄ…zanej FZSP i 31.01.1984 r. naczelnik ZHP hm.PL Ryszard WosiÅ„ski podpisaÅ‚ takie porozumienie. Na szczeblu województwa do zawarcia takiego porozumienia doszÅ‚o 04.03.1985. W imieniu ZHP podpis zÅ‚ożyÅ‚ Komendant ChorÄ…gwi hm.PL Jan Graczkowski. Mimo szumnych deklaracji, prócz propagandowego sukcesu, wÅ‚adzom nie udaÅ‚o siÄ™ osiÄ…gnąć zakÅ‚adanych w programowym dokumencie celów.

 

Z deklaracji zasad wspóÅ‚pracy socjalistycznych zwiÄ…zków mÅ‚odzieży: (11)

 

„ ZSP, ZHP, ZMW, ZSMP wyrażajÄ… pragnienie budowania jednoÅ›ci politycznej mÅ‚odych robotników, chÅ‚opów, mÅ‚odzieży ze wszystkich warstw i Å›rodowisk. Jej fundamentem jest socjalistyczny porzÄ…dek ustrojowy paÅ„stwa, rewolucyjne i demokratyczne tradycje narodu, historyczny dorobek postÄ™powych ruchów spoÅ‚ecznych w tym zwÅ‚aszcza lewicowych organizacji mÅ‚odzieżowych.

Socjalistyczne zwiÄ…zki mÅ‚odzieży potwierdzajÄ… ideowe wiÄ™zi i wspólnotÄ™ zaÅ‚ożeÅ„ programowych z PolskÄ… ZjednoczonÄ… PartiÄ… RobotniczÄ…, uznajÄ…c jej przewodniÄ… rolÄ™ w budowie socjalizmu. „

​

                  Moment podpisania porozumienia o wspóÅ‚pracy socjalistycznych zwiÄ…zków mÅ‚odzieży w sali historii Ruchu Robotniczego KW PZPR                     w Bydgoszczy. (AP w Bydgoszczy 1935)

 

 

Przed kolejnÄ… kampaniÄ… sprawozdawczo- wyborczÄ… ZHP, Komitet Wojewódzki PZPR przesÅ‚aÅ‚ do Komitetów Miejskich w telefonogramie z dnia 17.10.1984 r. instrukcje w sprawie wyborów w chorÄ…gwi bydgoskiej ZHP. (4)

 

 

„aktualnie trwa kampania sprawozdawczo-wyborcza dwóch zwiÄ…zków tj. zhp i zsmp. w miesiÄ…cu październiku i listopadzie wg przyjÄ™tego przez zwiÄ…zki terminarza odbywa siÄ™ ona na szczeblu gminnym, miejsko-gminnym i miejskim. oczekujemy z waszej strony towarzysze sekretarze zainteresowania niniejszÄ… sprawÄ…. w zwiÄ…zku z powyższym wydziaÅ‚ polityczno-organizacyjny kw pzpr zobowiÄ…zuje do: …

 

  1. baczniej obserwować przebieg kampanii, a w szczególnie:

       - prowadzonej dyskusji i tworzenia programu dziaÅ‚ania,

       - wyÅ‚aniania kandydatów do wÅ‚adz zwiÄ…zków,

   2. uczestnictwa przedstawicieli komitetów na konferencjach celem zaprezentowania polityki partii w stosunku do       

      mÅ‚odzieży w Å›wietle uchwaÅ‚ ix zhazdu pzpr, ix plenum kc pzpr i uchwaÅ‚ waszego komitetu.

   3. jednoczeÅ›nie prosimy, by o niepokojÄ…cych zjawiskach spostrzeżonych w toku kampanii informować wydziaÅ‚ 

      polityczno-organizacyjny kw pzpr.” (pisownia oryginalna)

 

 

 

 

Bardzo znamienna jest notatka KC PZPR ocechowana „poufne” z dnia 18.03.1985 r., dotyczÄ…ca majÄ…cego siÄ™ odbyć VIII Zjazdu ZHP. (5) W treÅ›ci notatki znajdujemy nie tylko informacje o majÄ…cym siÄ™ odbyć Zjeździe ZHP, ale także zadania do zrealizowania jakie stawia PZPR delegatom na Zjazd.

 

„ W dniach 28-31 marca br. odbÄ™dzie siÄ™ w Warszawie VIII Zjazd ZwiÄ…zku Harcerstwa Polskiego. W Zjeździe weźmie udziaÅ‚ 1003 delegatów – przedstawicieli wszystkich Å›rodowisk instruktorskich oraz mÅ‚odzieży szkolnej. WÅ›ród delegatów na VIII Zjazd znajduje siÄ™ 583 czÅ‚onków PZPR, 13 czÅ‚onków ZSL i 11 czÅ‚onków SD. 561 delegatów jest nauczycielami, 101 uczniami, 35 studentami, 135 delegatów inteligencjÄ™ technicznÄ…. Przeprowadzona przed Zjazdem kampania sprawozdawczo-wyborcza ożywienie polityczne i organizacyjne, potwierdziÅ‚a sÅ‚uszność linii przyjÄ™tej przez VII Zjazd, ugruntowaÅ‚a korzystne zmiany i tendencje programowe w dziaÅ‚alnoÅ›ci zwiÄ…zku.

Do pozytywnych tendencji ujawnionych w toku kampanii wyborczej zaliczyć należy:

-ugruntowanie ideowego i politycznego charakteru ZwiÄ…zku, podkreÅ›lanie jego Å›wieckoÅ›ci i odciÄ™cie siÄ™ od dążeÅ„ radykalnie ukierunkowanego wÄ…skiego grona instruktorów;

- uporzÄ…dkowanie kwestii programowo-metodycznych. Wyeliminowanie wpÅ‚ywu krÄ™gów im. A. MaÅ‚kowskiego nawiÄ…zujÄ…cych do narodowo-katolickiego modelu wychowania realizowanego w przedwojennym harcerstwie;...

 

i dalej na str.3 .... VIII Zjazd powinien potwierdzić socjalistyczny charakter ZwiÄ…zku, sÅ‚użyć twórczej kontynuacji zaÅ‚ożeÅ„ programowych wypracowanych na VII Zjeździe, spowodować rozwiniÄ™cie inicjatyw spoÅ‚eczno-wychowawczych wywoÅ‚anych przebiegiem i atmosferÄ… kampanii sprawozdawczo-wyborczej....

 

…. W zwiÄ…zku z powyższym istnieje pilna konieczność podjÄ™cia nastÄ™pujÄ…cych dziaÅ‚aÅ„:

 

1. Zorganizowania spotkania kierownictwa KW PZPR z delegatami na VIII Zjazd ZHP. W trakcie spotkania należy zaprezentować dorobek województwa w dziedzinie oÅ›wiaty i szkolnictwa, omówić podstawowe problemy spoÅ‚eczno-gospodarcze oraz oczekiwania jakie partia wiąże z harcerstwem i rezultatami VIII Zjazdu.

2.UÅ›wiadomienie aktywowi i delegatom, że w celu peÅ‚nej realizacji uchwaÅ‚y IX Plenum KC i rzÄ…dowego programu poprawy warunków startu życiowego i zawodowego mÅ‚odzieży oraz zapewnieniu zwiÄ…zkowi dalszych możliwoÅ›ci rozwoju, VIII Zjazd powinien:

- podkreÅ›lić ideowo-wychowawczy i Å›wiecki charakter ZHP, stworzyć podstawy do intensyfikacji pracy ideowo-wychowawczej we wszystkich ogniwach organizacji. ….

3. Utrzymywanie staÅ‚ego kontaktu z kierownictwem Komendy ChorÄ…gwi. Informowania o ewentualnych zagrożeniach ZespoÅ‚u ds. MÅ‚odzieży KC.”

 

 

A w reakcji na pisma z góry produkowano takie plany jak ten pt. „DziaÅ‚ania Bydgoskiej Komendy ChorÄ…gwi ZHP w zakresie upowszechniania projektu partii z dnia 06.03.1986” (6) podpisany POP przy Komendzie ChorÄ…gwi.

 

„MajÄ…c Å›wiadomość, że projekt partii jest w trakcie przygotowywania, jesieniÄ… ub. roku rozpoczÄ™liÅ›my ogólnoinstruktorskÄ… dyskusjÄ™ wokóÅ‚ treÅ›ci i metod harcerskiego wychowania przez pryzmat wymagaÅ„ rzeczywistoÅ›ci spoÅ‚ecznej, politycznej, gospodarczej a także globalnych wyznaÅ„ przyszÅ‚oÅ›ci.

Zadania jakie podjÄ…Å‚ ZHP w kampanii programowej przed X Zjazdem PZPR koncentrujÄ… siÄ™ na doprowadzeniu do Å›wiadomoÅ›ci zuchów, harcerzy i instruktorów treÅ›ci projektu programu, wyzwalaniu oddolnych inicjatyw zarówno w pÅ‚aszczyźnie intelektualnej, jak i konkretnych dziaÅ‚aÅ„ dla najbliższego Å›rodowiska spoÅ‚ecznego. Harcerze starsi i instruktorzy podjÄ™li dyskusjÄ™ w grudniu i styczniu, których pierwszym etapem byÅ‚y powszechne seminaria instruktorskie i kuźnice starszoharcerskie, koncentrujÄ…ce siÄ™ wokóÅ‚ haseÅ‚ ”Idee którym sÅ‚uży harcerstwo”i „MyÅ›leć o przyszÅ‚oÅ›ci”...

 

i na str 2 ...”POP w celu upowszechnienia projektu partii podjęła inne dziaÅ‚ania m.in. zorganizowaÅ‚a:

-dyskusjÄ™ na temat projektu wÅ›ród kadry etatowej podczas narady w marcu

-zebranie otwarte POP dla wszystkich pracowników, na którym wypracowano stanowisko POP dotyczÄ…ce projektu programu partii

-udzieliÅ‚a rekomendacji instruktorom ZHP na delegatów na konferencje terenowe

-odbyła rozmowy partyjne ze wszystkimi członkami POP przy Komendzie Chorągwi

spopularyzowaÅ‚a dorobek z dyskusji instruktorskiej w prasie partyjnej- biuletynie „Naszym zdaniem”

 

i na str 3 ...”Uważamy, że redakcja programu winna opierać siÄ™ na ukazaniu spoÅ‚eczeÅ„stwu „startu” tzn. punktu wyjÅ›cia do budowania spoÅ‚eczeÅ„stwa socjalistycznego i „mety” w której nastÄ…pi zakoÅ„czenie budowy ustroju socjalistycznego.

Uważamy, że najbliższa piÄ™ciolatka powinna być okresem intensywnego nadganiania zalegÅ‚oÅ›ci i wypracowania podstaw dla przyszÅ‚ych piÄ™ciolatek.”

 

Za trzy lata socjalizm w Polsce i Europie miał odejść w niebyt, a oni pisali takie bzdury. Jak bardzo władza musiała wierzyć w swoją nieomylność.

 

O ile do wprowadzenia stanu wojennego partyjna wÅ‚adza miaÅ‚a dość swoich problemów, to po roku 1982 bardziej wnikliwie zajęła siÄ™ tym, co dziaÅ‚o siÄ™ na bydgoskiej scenie harcerskiej.

 

Na plenarnym posiedzeniu KW w Bydgoszczy w dniu 11.03.1982 r. (7) (byÅ‚ to poczÄ…tek stanu wojennego) w swoim wystÄ…pieniu Komendant bydgoskiej ChorÄ…gwi ZHP hm.PL Jan Graczkowski – czÅ‚onek egzekutywy KW PZPR nie pozostawiaÅ‚ zÅ‚udzeÅ„ co do intencji wobec niepokornych nauczycieli i instruktorów harcerskich:

 

„ Kryzys dotknÄ…Å‚ wszystkich i wszystkiego, a przede wszystkim inteligencjÄ™ i nauczycieli. WiÄ™kszoÅ›ci towarzyszy znana jest sytuacja w szkolnictwie. Jest zatem faktem, że znaczna część należących do „SolidarnoÅ›ci” ponosi winÄ™ i odpowiedzialność za baÅ‚agan, dezorientacjÄ™ politycznÄ…, skÅ‚ócenie w gronie nauczycielskim. Byli również i tacy, którzy w różnych okolicznoÅ›ciach z determinacjÄ… podsycali mÅ‚odzież, zaszczepiali Å›lepÄ… nienawiść do paÅ„stwa, do socjalizmu, do naszych ukÅ‚adów politycznych. Można próbować ich dzisiaj usprawiedliwiać, jak niektórzy to robiÄ… na tej sali, i mówić, że miaÅ‚y na to wpÅ‚yw takie kwestie, jak rozczarowanie propagandÄ… sukcesu, niskie uposażenie, niedofinansowanie szkolnictwa, funkcjonowanie zÅ‚ego systemu rekrutacji i szkolenie kadry, i jeszcze wiele innych rzeczy. Nie mniej jednak od tej grupy wÅ‚adza paÅ„stwowa i caÅ‚e spoÅ‚eczeÅ„stwo ma prawo i wrÄ™cz obowiÄ…zek wymagać procesu wychowawczego , zgodnego z poszanowaniem Konstytucji PRL, jako paÅ„stwa socjalistycznego. Ale ma prawo również wymagać odpowiedzialnoÅ›ci, mÄ…droÅ›ci i rozwagi czego przed 13 grudnia nie byÅ‚o”

 

i na tej samej stronie dalej:

 

„ Po drugie – w stosunku do grupy pedagogów, jeÅ›li tak w ogóle można ich nazwać o wyraźnym nastawieniu antysocjalistyczym, braku podstawowej orientacji politycznej, charakteryzujÄ…cych siÄ™ zacietrzewieniem i prymitywnym nacjonalizmem – trzeba zastosować karÄ™ dla tego zawodu pozbawić praw nauczania i wychowania. BÄ™dzie to sÄ…dzÄ™ na szczęście niewielka grupa. BÄ™dzie to z korzyÅ›ciÄ… dla naszej oÅ›wiaty, jeÅ›li odsuniemy od mÅ‚odzieży takich wychowawców. Ale przy tej okazji trzeba, tu stawiam wniosek do wÅ‚adz centralnych odblokować rygle, które krÄ™pujÄ… decyzje zezwalajÄ…ce na oczyszczenie kadry instruktorskiej z maÅ‚o wartoÅ›ciowych jednostek. Stan wojenny pozwala na podjÄ™cie szybkiej decyzji w tej sprawie.” 

 

Burzliwy i brzemienny w skutkach dla bydgoskiego hufca okres od wrzeÅ›nia 1982 roku do października 1983 roku zostaÅ‚ zauważony przez wÅ‚adze partyjne, o czym Å›wiadczy wystÄ…pienie I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR Henryka Bednarskiego podczas plenum KW w dniu 16.12.1983 roku. (8)

 

„Coraz skuteczniejszÄ… realizacjÄ… zaÅ‚ożeÅ„ statutowych i technicznych wykazuje ZwiÄ…zek Harcerstwa Polskiego majÄ…cy w województwie znaczne osiÄ…gniÄ™cia w wychowaniu patriotycznym. Jednak niepokojÄ…cym zjawiskiem w organizacji ZHP, zwÅ‚aszcza w Bydgoszczy, jest podejmowanie od jesieni 1982 r. destrukcyjnych dziaÅ‚aÅ„ przez grupÄ™ instruktorów. DziaÅ‚ania te prowadzÄ… do rozbicia kadry instruktorskiej i niweczenia dotychczasowego socjalistycznego dorobku ZHP. W celu zapobieżeniu dalszym negatywnym wpÅ‚ywom tej grupy instruktorów na dzieci i mÅ‚odzież, kierownictwo Komendy ChorÄ…gwi podjęło stosowne dziaÅ‚ania."

 

Nie trudno domyÅ›leć siÄ™ o jakie „stosowne dziaÅ‚ania” chodziÅ‚o – Å›rodowisko odczuÅ‚o je na wÅ‚asnej skórze (odsyÅ‚amy do innych stron naszego portalu ).

 

Także w roku 1985 na plenarnym posiedzeniu Komitetu Wojewódzkiego nowy I Sekretarz KW Zenon Å»mudziÅ„ski w swoim wystÄ…pieniu w dniu 21.02.1985 r. (9) potwierdziÅ‚, że nie jest mu obojÄ™tne, co w bydgoskim harcerstwie siÄ™ dzieje.

 

„ZwiÄ…zek Harcerstwa Polskiego zrzesza 69258 zuchów i harcerzy. W harcerstwie dziaÅ‚a 3644 wychowawców i instruktorów, gÅ‚ównie nauczycieli. ZwiÄ…zek Harcerstwa Polskiego w ostatnich dwóch latach wzmocniÅ‚ siÄ™ organizacyjnie i ideowo. Mimo wielu przeciwieÅ„stw i prób oderwania części harcerzy do tzw. krÄ™gów MaÅ‚kowskiego – Bydgoska ChorÄ…giew ZHP wyszÅ‚a z tych kÅ‚opotów wewnÄ™trznie zwarta. Próby przenikniÄ™cia do zwiÄ…zku podejmuje nadal kler katolicki. Jednak tradycje i wypracowane metody oddziaÅ‚ywania na dzieci i mÅ‚odzież przynoszÄ…, choć powolne, ale zadowalajÄ…ce rezultaty.

ZHP aktywnie wspóÅ‚pracuje z komitetami partyjnymi , tworzÄ…c sprzyjajÄ…cy klimat do stabilizacji frontu wychowawczego wobec dzieci i mÅ‚odzieży."

 

Jak dalece PZPR ingerowaÅ‚a w funkcjonowanie ZHP może Å›wiadczyć projekt dokumentu, który przygotowany zostaÅ‚ przez EgzekutywÄ™ KW PZPR 27.05.1982 r. dla wszystkich organizacji mÅ‚odzieżowych, dotyczÄ…cy „ZaÅ‚ożeÅ„ pracy ideowo-wychowawczej w czasie letniego wypoczynku dzieci i mÅ‚odzieży.”(10)

 

„II. ZaÅ‚ożenia pracy ideowo-wychowawczej w czasie letniego wypoczynku dzieci i mÅ‚odzieży.

 

DziaÅ‚alność ideowo-wychowawcza prowadzona na zorganizowanych placówkach wypoczynku letniego stanowi kontynuacjÄ™ w odmiennych warunkach procesu dydaktyczno - wychowawczego, realizowanego w szkoÅ‚ach i uczelniach, a także pracy szkoleniowej w zwiÄ…zkach mÅ‚odzieży. Kontynuacja ta uwarunkowana jest wÅ‚aÅ›ciwym poziomem pracy i sposobem ich realizacji, doborem i przygotowaniem kadry wychowawczej oraz zaopatrzeniem placówek wypoczynku letniego w niezbÄ™dne Å›rodki i sprzÄ™t. W zwiÄ…zku z tym:

  1. Ważnym czynnikiem w programowaniu pracy ideowo-wychowawczej sÄ… dziaÅ‚ania ksztaÅ‚tujÄ…ce patriotyczne i internacjonalistyczne postawy, przedsiÄ™wziÄ™cia zaznajamiajÄ…ce mÅ‚odzież z dokonywanymi reformami paÅ„stwa oraz motywacjami podejmowanych przez partiÄ™ programów i decyzji. Z wielkÄ… starannoÅ›ciÄ… trzeba przygotowywać programy pracy ideowo – wychowawczej dla obozów i zgrupowaÅ„ mÅ‚odzieży robotniczej, akademickiej oraz starszej mÅ‚odzieży szkolnej...

 

… Propozycje tematów do dyskusji z mÅ‚odzieżą szkolnÄ…, studenckÄ… i pracujÄ…cÄ… na obozach i zgrupowaniach tegorocznej akcji letniej.

​

  1. Ranga i rola wydarzeń w Polsce w globalnej polityce zachodu i USA.

  2. Polski ruch robotniczy na przestrzeni 100 lecia. Idea walki o wyzwolenie narodowe i sprawiedliwość społeczną.

  3. Elementy historii Polski Ludowej. Przyczyny kryzysów i możliwoÅ›ci przezwyciężenia aktualnych trudnoÅ›ci.

  4. WspóÅ‚uczestnictwo mÅ‚odzieży w ksztaÅ‚towaniu wspóÅ‚czesnego oblicza Polski Ludowej w aspekcie uchwaÅ‚ IX Plenum KC PZPR.

  5. Demokracja socjalistyczna. SamorzÄ…dy spoÅ‚eczne, zwiÄ…zki zawodowe i organizacje mÅ‚odzieżowe. „

 

Po analizie przytoczonych powyżej dokumentów można wyciÄ…gnąć dość jednoznaczne wnioski. ZHP w tych latach nie byÅ‚ organizacjÄ… ani samodzielnÄ…, ani wolnÄ… od politycznych nacisków. WÅ‚adze PZPR planowaÅ‚y wszelkimi metodami upolitycznić zwiÄ…zek. NarzucajÄ…c drużynom obowiÄ…zek uczestnictwa w pochodach 1-majowych, akademiach z okazji 22 Lipca, rocznicach zjednoczenia PPR i PPS, akademiach przyjaźni z ZSRR, wyznaczajÄ…c absurdalne cele programowe, realizowaÅ‚y swój plan. Uczestnictwo w pochodzie wÅ‚adze traktowaÅ‚y jako manifestacjÄ… poparcia dla rzÄ…dzÄ…cej niepodzielnie w tym czasie PZPR.

 

Nasuwa siÄ™ pytanie, czy mogÅ‚o być wówczas inaczej. Niestety nie! PZPR nie byÅ‚a partiÄ… mogÄ…cÄ… podejmować samodzielnie jakiekolwiek decyzje. ByÅ‚a ona jednym z trybików w wielkim przedsiÄ™wziÄ™ciu, któremu na imiÄ™ byÅ‚o „obóz socjalistyczny”, a do którego należaÅ‚a wiÄ™kszość paÅ„stw Europy Centralnej i Wschodniej. NiekwestionowanÄ… wÅ‚adzÄ™ absolutnÄ… dzierżyÅ‚ ZwiÄ…zek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jednak na poczÄ…tku lat 90-tych ubiegÅ‚ego stulecia ZSRR rozpadÅ‚ siÄ™, a wraz z nim idea budowy ustroju „wiecznej szczęśliwoÅ›ci”, jakim miaÅ‚ być komunizm. Szybko siÄ™ okazaÅ‚o, że partie komunistyczne, które szczyciÅ‚y siÄ™ tym, że sÄ… przewodniÄ… siÅ‚Ä… swoich narodów, spadÅ‚y z piedestaÅ‚ów i utraciÅ‚y wÅ‚adzÄ™.

Tak też staÅ‚o siÄ™ z PZPR. W nocy (!) z 28 na 29 stycznia 1990 roku obradujÄ…cy XI Nadzwyczajny Zjazd PZPR podjÄ…Å‚ uchwaÅ‚Ä™ o rozwiÄ…zaniu partii. Jakie wrażenie musiaÅ‚y wywrzeć na milionach Polaków sÅ‚owa ostatniego sekretarza KC MieczysÅ‚awa Rakowskiego: „sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić” ! Razem ze sztandarem w niebyt odchodziÅ‚y idee i pryncypia oparte na utopijnych teoriach marksizmu i leninizmu. Nomen omen zgodnie z życzeniem POP przy Bydgoskiej Komendzie ChorÄ…gwi ZHP z marca 1986 roku (patrz dok. nr 6) budowa ustroju socjalistycznego dotarÅ‚a do ostatecznej „mety”!.

 

Jak wiele z tych „programowych” wytycznych docieraÅ‚o do drużyn, bez wnikliwych badaÅ„ - nie sposób odpowiedzieć. Zapewne w każdej szkole, gdzie etatowy nauczyciel peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ szczepowego,  Å‚atwiej byÅ‚o egzekwować realizacjÄ™ takich zadaÅ„. Wszyscy pamiÄ™tamy akademie „na cześć, ku czci...”w których harcerze traktowani byli jako Å‚adnie komponujÄ…ce siÄ™ tÅ‚o. Ale trzeba też uczciwie powiedzieć, że w wielu drużynach mÅ‚odzi instruktorzy i starsi, pamiÄ™tajÄ…cy jeszcze prawdziwe oblicze harcerstwa, dawali odpór takim manipulacjom.

 

A Harcerstwo ? Wprawdzie wychodziÅ‚o ono z przeszÅ‚o 40-letniego okresu socjalistycznej indoktrynacji poobijane i poranione, to przecież, choć nie bez bólu i trudnoÅ›ci, podjęło dziaÅ‚ania zmierzajÄ…ce do znalezienia swojego miejsca w dzisiejszej rzeczywistoÅ›ci, również trudnej.

​

​

​

hm. Piotr GrÄ…dziel

​

Drużynowy 10 Bydgoskiej Drużyny Harcerzy "Zjawa" ZHP  w latach 1982 - 83, 1985 - 89

CzÅ‚onek Komendy Hufca ZHP Bydgoszcz - miasto               w latach 1982 -1983

Hufcowy Bydgoskiego Hufca Harcerzy ZHR                          w latach 1991- 1992

 

​

​

 

(1) Kierunki i zasady organizacyjne działań nad młodzieżą - Komitet Centralny PZPR grudzień 1983 (AP w Bydgoszczy 1935)

(2) Informacja o stanie organizacji mÅ‚odzieżowych w województwie - Komitet Wojewódzki PZPR w Bydgoszczy z dnia 18.11.1985 (AP w Bydgoszczy 1935)

(3) Pismo I sekretarza KW PZPR z dnia 16.01.1981 r. skierowane do Komitetu Centralnego PZPR dotyczÄ…ce Konferencji Sprawozdawczo wyborczej ChorÄ…gwi    

     Bydgoskiej ZHP. (AP w Bydgoszczy 1935)

(4) Instrukcja KW PZPR do Komitetów Miejskich z dnia 17.10.1984 r. w sprawie wyborów w chorÄ…gwi bydgoskiej ZHP. (AP w Bydgoszczy 1935)

(5) Instrukcja KC PZPR z dnia 18.03.1985 r. skierowana do KW PZPR dotyczÄ…ca VIII Zjazdu ZHP. (AP w Bydgoszczy 1935)

(6) Działania Bydgoskiej Komendy Chorągwi ZHP w zakresie upowszechniania projektu partii z dnia 06.03.1986. (AP w Bydgoszczy 1935)

(7) WystÄ…pieniu Komendanta bydgoskiej ChorÄ…gwi ZHP na plenarnym posiedzeniu KW w Bydgoszczy w dniu 11.03.1982 r. (AP w Bydgoszczy 1935)

(8) WystÄ…pienie I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR Henryka Bednarskiego podczas plenum KW w dniu 16.12.1983 r. (AP w Bydgoszczy 1935)

(9) WystÄ…pienie I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR Zenona Å»mudziÅ„skiego na plenarnym posiedzeniu KW w dniu 21.02.1985 r. (AP w Bydgoszczy 1935)

(10) Założenia pracy ideowo-wychowawczej w czasie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży - projekt dokumentu Egzekutywy KW PZPR 27.05.1982 r. (AP w

      Bydgoszczy 1935)

(11) Deklaracja zasad wspóÅ‚pracy socjalistycznych zwiÄ…zków mÅ‚odzieży – odpis (AP w Bydgoszczy 1935)

​

​

Pismo I sekretarza KW PZPR z dnia 16.01.1981 r. skierowane do Komitetu Centralnego PZPR dotyczące Konferencji Sprawozdawczo wyborczej Chorągwi Bydgoskiej ZHP. (Archiwum Państwowe w Bydgoszczy 1935)

Instrukcja KW PZPR do Komitetów Miejskich z dnia 17.10.1984 r. w sprawie wyborów w chorÄ…gwi bydgoskiej ZHP.( Archiwum PaÅ„stwowe w Bydgoszczy 1935)

Instrukcja KC PZPR z dnia 18.03.1985 r. skierowana do KW PZPR dotycząca VIII Zjazdu ZHP. (Archiwum Państwowe w Bydgoszczy 1935)

Działania Bydgoskiej Komendy Chorągwi ZHP w zakresie upowszechniania projektu partii z dnia 06.03.1986. (Archiwum Państwowe w Bydgoszczy 1935)

bottom of page