top of page

Bydgoski KrÄ…g Instruktorów Harcerskich im.Andrzeja MaÅ‚kowskiego 

Zdjęcie z archiwum Zespołu Historycznego ZHR Bydgoszcz

                                          

 

hm. Mariusz DopieraÅ‚a - Komendant bydgoskiego KrÄ™gu Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja MaÅ‚kowskiego       

 

ZaÅ‚ożyÅ‚ 19 PDHL w Bydgoszczy i Szczep „Gwiazda PóÅ‚nocy”…

 

Mariusz DopieraÅ‚a (1955–1991), technik mechanik, harcmistrz.

​

                             UrodziÅ‚ siÄ™ 27 IV 1955 r. w Bydgoszczy w rodzinie BronisÅ‚awa i Cecylii DopieraÅ‚ów. MiaÅ‚ starszego brata Romualda (ur. 1954,mgr geografii). Jego ojciec jako oficer zawodowy i pilot lotnictwa czÄ™sto byÅ‚ przenoszony sÅ‚użbowo do różnych jednostek na terenie Polski. MiaÅ‚o to wpÅ‚yw na zmiany miejsca zamieszkania Mariusza  i jego rodziny.

​

W 1962 roku podjÄ…Å‚ naukÄ™ w Szkole Podstawowej nr 2 w Witkowie, aby po zmianie miejsca zamieszkania kontynuować jÄ… od 1966 roku w Szkole Podstawowej nr 119 w Krakowie. Tam, we wrzeÅ›niu 1967 roku, wstÄ…piÅ‚ do Szczepu Lotniczego im. Å»wirki i Wigury 19 KDH, w którym 3 I 1968 roku zÅ‚ożyÅ‚ Przyrzeczenie Harcerskie. PeÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ zastÄ™powego zastÄ™pu „Wagantów” oraz braÅ‚ udziaÅ‚ w obozach drużyny.

W 1970 roku, po kolejnym przeniesieniu służbowym ojca zamieszkał w Bydgoszczy. W 1976 roku zdał egzamin dojrzałości uzyskując tytuł technika mechanika.

 

                    W dniu 6 lutego 1972 roku wzorujÄ…c siÄ™ na tradycji i specyfice 19 KDHL zaÅ‚ożyÅ‚ w Bydgoszczy drużynÄ™ harcerskÄ… o nazwie 19 Pomorska Drużyna Harcerzy Lotnicza im Å»wirki i Wigury „Gwiazda PóÅ‚nocy”. Drużyna poczÄ…tkowo dziaÅ‚aÅ‚a przy Szkole Podstawowej nr 13, a nastÄ™pnie przy Szkole Podstawowej nr 61. Ze wzglÄ™du na wysoki poziom pracy i ciekawe formy dziaÅ‚ania, nawiÄ…zujÄ…ce do tradycyjnego harcerstwa, drużyna przyciÄ…gaÅ‚a coraz wiÄ™cej czÅ‚onków. Po kilku latach dziaÅ‚alnoÅ›ci przeksztaÅ‚ciÅ‚a siÄ™ organizacyjnie w szczep. Do 1985 roku wziÄ…Å‚ udziaÅ‚ w ponad dwudziestu obozach staÅ‚ych, wÄ™drownych i zimowiskach, których w wiÄ™kszoÅ›ci byÅ‚ organizatorem i peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ komendanta obozu lub podobozu. Ze wzglÄ™du na wrogie nastawienie wÅ‚adz hufca ZHP Bydgoszcz-miasto przez kilka lat wspóÅ‚pracowaÅ‚ w organizacji obozów i zimowisk z krakowskimi szczepami: Lotniczymi 19 KDH i „Å»bicza Gromada”.

                    W latach 1980−1982 peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ przewodniczÄ…cego KrÄ™gu im. Andrzeja MaÅ‚kowskiego w Bydgoszczy. O jego dziaÅ‚aniach i wpÅ‚ywie na odnowÄ™ harcerstwa w Bydgoszczy może Å›wiadczyć taka opinia: „Taki krÄ…g powstaÅ‚ również w Bydgoszczy z inicjatywy gÅ‚ównie instruktorów skupionych wokóÅ‚ 19 Pomorskiej Drużyny Harcerzy Lotniczej im. Å»wirki i Wigury − szczepu prowadzonego przez hm. Mariusza DopieraÅ‚Ä™. Drużyna ta wspóÅ‚pracowaÅ‚a z «19» krakowskimi i nadawaÅ‚a wówczas w Bydgoszczy ton tradycyjnemu harcerstwu. WokóÅ‚ wspomnianego krÄ™gu zgromadzili siÄ™ instruktorzy również z innych Å›rodowisk”. Jego zaangażowanie w odnowÄ™ harcerstwa daÅ‚o siÄ™ zauważyć także w okresie stanu wojennego. Pomimo problemów, jakie to rodziÅ‚o, pozostaÅ‚ wierny swoim przekonaniom, bÄ™dÄ…c dla wielu harcerzy i instruktorów przykÅ‚adem do naÅ›ladowania. W czasie swojej sÅ‚użby instruktorskiej zdobyÅ‚ kolejno stopnie: przewodnika, podharcmistrza i harcmistrza. Za dziaÅ‚alność harcerskÄ… w szczepach lotniczych 13 V 1981 roku otrzymaÅ‚ Odznaczenie Szczepów Lotniczych I kl.

                   W roku 1979 odbywaÅ‚ sÅ‚użbÄ™ wojskowÄ… w jednostce Marynarki Wojennej w Ustce. Zawodowo zwiÄ…zaÅ‚ siÄ™ z BydgoszczÄ… gdzie byÅ‚ zatrudniony kolejno w Wojewódzkim Domu Kultury, Osiedlowym Domu Kultury „Modraczek”, Domu Harcerza i Biurze Turystyki MiÄ™dzynarodowej „Esperantotur”. 29 XII 1983 roku zawarÅ‚ zwiÄ…zek małżeÅ„ski z MagdalenÄ… Glesmer (instruktorkÄ… ZHP). W 1984 roku urodziÅ‚a siÄ™ córka Inez.

                   Jego aktywne życie przerwaÅ‚a w dniu 16 IX 1991 roku tragiczna Å›mierć. ZginÄ…Å‚ w wypadku samochodowym w okolicach miejscowoÅ›ci Jaksice na trasie InowrocÅ‚aw – Bydgoszcz. ZostaÅ‚ pochowany na cmentarzu komunalnym w Bydgoszczy przy ul. KcyÅ„skiej. Nad grobem w imieniu Å›rodowiska harcerskiego pożegnaÅ‚ go byÅ‚y komendant hufca Bydgoszcz-miasto i jego przyjaciel hm. Janusz Pruski.

​

​

hm. Bogusława Pasieka-Butkiewicz

​

16 wrzeÅ›nia 2016 roku na cmentarzu przy ul. KcyÅ„skiej w Bydgoszczy z inicjatywy harcerek i harcerzy 19PDHL, instruktorów bydgoskiego KIHAM, HKI Kużnicy, KIH Stos i ZespoÅ‚u historycznego OkrÄ™gu Kujawsko-pomorskiego ZHR odsÅ‚onieto na grobie hm. Mariusza DopieraÅ‚y  pamiÄ…tkowÄ… tablicÄ™ w 25 rocznicÄ™ jego tragicznej Å›mierci. GawÄ™dÄ™ o Mariuszu opowiedziaÅ‚ jego przyjaciel hm. Janusz Pruski.  ZdjÄ™cia z uroczystoÅ›ci.

Zbiórka porozumienia KIHAM w Bydgoszczy.  ZdjÄ™cie z archiwum ZespoÅ‚u Historycznego ZHR Bydgoszcz

                                                       19.Pomorska Drużyna Harcerzy Lotnicza wspóÅ‚pracowaÅ‚a wówczas ze Szczepem 19.KDHL "Å»bicza Gromada" z Krakowa. Na poczÄ…tku października 1980 roku do Bydgoszczy przyjechaÅ‚o dwóch instruktorów z tego szczepu: Krzysztof Å»ero i Jan HryÅ„czuk, którzy spotkali siÄ™ z phm. BogusÅ‚awÄ…  PasiekÄ…. Przywieźli ze sobÄ… List Otwarty Instruktorów Harcerskich Åšrodowiska Krakowskiego, Opowiedzieli jak powstaÅ‚, wyjaÅ›nili jego gÅ‚ówne postulaty, poinformowali o inicjatywach zwiÄ…zanych z odnowÄ… ZHP, oraz zaprosili na majÄ…ce siÄ™ odbyć w liistopadzie spotkanie instruktorów ze Å›rodowisk harcerskich, którzy chcÄ… wÅ‚Ä…czyć siÄ™ w przywrócenie tradycyjnego harcerstwa. Instruktorzy Szczepu na odprawie przedyskutowali treść Listu Otwartego, rolÄ™ 19-tki w Bydgoszczy i podjÄ™li decyzjÄ™ o wÅ‚Ä…czeniu siÄ™ do ruchu reformujÄ…cego harcerstwo. Wybrano phm. BogusÅ‚awÄ™ PasiekÄ™ i pwd. Krzysztofa Stefanowicza do reprezentowania bydgoskiego Å›rodowiska. Udzielono im wszelkich peÅ‚nomocnictw. Spotkanie odbywaÅ‚o siÄ™ 22-23 listopada 1980 roku w Warszawie w harcerskim oÅ›rodku wodnym.

​

Na spotkania zapadÅ‚y decyzje o utworzeniu Porozumienia Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja MaÅ‚kowskiego. Uczestnicy spotkania postanowili poÅ‚Ä…czyć wysiÅ‚ki wielu Å›rodowisk zmierzajÄ…ce do odnowy Harcerstwa. Jako wspólnÄ… pÅ‚aszczyznÄ™ programowÄ… przyjÄ™to List otwarty Instruktorów ZHP ze Å›rodowiska krakowskiego. Na spotkaniu wybrano RadÄ™ Porozumienia w siedmioosobowym skÅ‚adzie. Na tym samym spotkaniu przyjÄ™to zasady funkcjonowania krÄ™gów.

Po powrocie na spotkaniu Å›rodowiska przedstawiono instruktorom informacjÄ™ o zawiÄ…zaniu siÄ™ Porozumienia KIHAM i decyzjÄ… zgromadzonych zawiÄ…zano bydgoski KrÄ…g. W spotkaniu w izbie harcerskiej 19-tki przy ul.Strzeleckiej uczestniczyli instruktorzy phm. Jurek Tomasik, pwd. Grzegorz CieÅ›lak 73.BDH, phm. BolesÅ‚aw Strokowski 77.BDH, i z 19.PDHL hm.Mariusz DopieraÅ‚a, phm. BogusÅ‚awa Pasieka, pwd. Krystyna Nogaj, pwd. Krzysztof Stefanowicz, org. Andrzej Matusewicz, Jerzy Kowalski, org. Jacek Tomczak, org. MaÅ‚gorzata Kruczkowska, org. Alicja Polewska, org. Elżbieta Rakowska, Barbara Donat. KrÄ…g zostaÅ‚ zatwierdzony grudniowym rozkazem Komendanta Hufca Bydgoszcz-miasto. Pierwsze spotkania informacyjne w Å›rodowisku bydgoskich instruktorów prowadzili hm. Mariusz DopieraÅ‚a, phm. Jurek Tomasik i phm. BogusÅ‚awa Pasieka.

W dniu 11 stycznia 1981 r. przedstawiciele KrÄ™gu brali udziaÅ‚ w Radzie bydgoskiego Hufca, a nastÄ™pnych dniach w Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Bydgoskiej ChorÄ…gwi ZHP i Forum aktywu HSPS-u prezentujÄ…c postulaty Å›rodowiska krakowskiego zawarte w LiÅ›cie Otwartym. KulminacjÄ… akcji informacyjnej byÅ‚a kuźnica instruktorska przeprowadzona  19 lutego 1981 r. i  DzieÅ„ MyÅ›li Braterskiej 22 lutego zorganizowany w Domu Harcerza przy ul. Libelta.

Na kolejnych zbiórkach KrÄ™gu pojawili siÄ™ nowi instruktorzy:  pwd. Ewa Grajek, pwd. Dorota Barczak, Ania Nowak, pwd. Piotr GrÄ…dziel, org. Bogdan Lewandowski z 9.BWDHy, org. Andrzej Pielacha z 72.BDH, Bogdan Ensminger, Adam Niedzwiedzki, BogusÅ‚aw Gusowski z 34.BDHy, pwd. Krzysztof Pasieka, org. Piotr SzopiÅ„ski,  Alicja Cyrankowska, Magdalena Glesmer, Anna Tomczak,  z 19.PDHL, pwd. Krzysztof Kwiatkowski z 73 BDH.

WedÅ‚ug arkusza spisowego z listopada 1981 r. KrÄ…g liczyÅ‚ 40 instruktorów w tym hm. 1, phm. 5, pwd. 3, org.18, (przypis red. 13 z otwartÄ… próbÄ… (?)). Åšrednia wieku instruktorów to 19-20 lat. Ilość drużyn prowadzonych przez czÅ‚onków krÄ™gu 20 w tym drużyny harcerzy mÅ‚odszych i zuchowe. 

W dniach 3-4.01.1981 peÅ‚nomocnicy naszego KrÄ™gu brali udziaÅ‚ w III Zbiórce Porozumienia która odbywaÅ‚a siÄ™ w Poznaniu i IV Zbiórce Porozumienia w dniach 4-15.02.1981 roku brali udziaÅ‚ hm.Mariusz DopieraÅ‚a, phm. BogusÅ‚awa  Pasieka i pwd. Krystyna Nogaj.

W kwietniu 1981 roku nasz KrÄ…g podjÄ…Å‚ siÄ™ organizacji VI Zbiórki Porozumienia. OdbyÅ‚a siÄ™ ona w budynku Hufca ZHP Bydgoszcz - miasto udostÄ™pnionego przez ówczesnego komendanta hufca hm.PL Janusza Pruskiego. SzczegóÅ‚owy opis zbiórki można znaleźć poniżej na osobnej stronie. W czasie obrad Porozumienie przyjmowaÅ‚o do swojego grona nowe krÄ™gi. Nasz krÄ…g rekomendowaÅ‚ przyjÄ™cie Å›rodowiska z Torunia które reprezentowaÅ‚ m. in.: phm. Jacek Podolski, pwd. Janusz Kowalski, pwd. Ewa Gryczyk. Organizacja zbiórki byÅ‚a dla naszego Å›rodowiska dużym wyzwaniem organizacyjnym. ZyskaÅ‚a pochlebne opinie instruktorów biorÄ…cych udziaÅ‚ w obradach.

Ognisko bydgoskiego KIHAM z okazji 70-lecia harcerstwa. 28.05.1981 r. Zdjęcie z archiwum Zespołu Historycznego ZHR Bydgoszcz

Na kolejnÄ… zbiórkÄ™ VII Porozumienia na Rusinowej Polanie która odbyÅ‚a siÄ™ w dniach 30-31.05.1981 r. zostali delegowani Ania Nowak i pwd.Piotr GrÄ…dziel. jego przebieg można przeÅ›ledzić na osobnej podstronie.

7 czerwca 1981 roku na Zbiórce PeÅ‚nomocników krÄ™gów KIHAM w Warszawie dokonano zmian w Zasadach Porozumienia KIHAM i ustalono ich jednolity tekst. Wybrano RadÄ™ Porozumienia w skÅ‚ad której z naszego Å›rodowiska weszÅ‚a phm.BogusÅ‚awa Pasieka.

W tym okresie gÅ‚ównym kierunkiem dziaÅ‚ania Å›rodowiska byÅ‚o utworzenie samodzielnego, eksterytorialnego hufca  skupiajÄ…cego drużyny kihamowskie z terenu miasta. PomysÅ‚odawca i gÅ‚ówny orÄ™downik tego pomysÅ‚u hm.Mariusz DopieraÅ‚a dostrzegaÅ‚ we wÅ‚adzach ZHP zdominowanych przez niechÄ™tnych zmianom instruktorów gÅ‚ównÄ… przeszkodÄ™ w odradzaniu harcerstwa. DziaÅ‚ania polegaÅ‚y na wysyÅ‚aniu pism do wadz hufca i chorÄ…gwi ZHP, przekonywaniu na spotkaniach w czasie obrad Rady Hufca, Zbiórek Sprawozdawczo- wyborczych czy hufcowych zbiórek harcerzy starszych. Å»adne argumenty dotyczÄ…ce tego projektu nie znalazÅ‚y akceptacji u wÅ‚adz ZHP, natomiast zjednywaÅ‚y sobie wielu zwolenników w Å›rodowisku mÅ‚odych instruktorów i harcerzy starszych. WokóÅ‚ pomysÅ‚u KIHAM skupiÅ‚o siÄ™ grono ok. 70 mÅ‚odych instruktorów. Warto wspomnieć, że w okresie przygotowawczym do powoÅ‚ania drugiego hufca hm. Mariusz DopieraÅ‚a powierzyÅ‚ na krótki okres kierowanie bydgoskim KIHAM najpierw phm. Jurkowi Tomasikowi, a nastÄ™pnie phm. BolesÅ‚awowi Strokowskiemu.

​

W dniu 13 wrzeÅ›nia 1981 r.  Rady Porozumienia KIHAM  podjęła uchwaÅ‚Ä™ o zaleceniu stosowania roty Przyrzeczenie Harcerskiego w brzmieniu "Mam szczerÄ… wolÄ™ caÅ‚ym życiem peÅ‚nić sÅ‚użbÄ™ Bogu i Polsce, nieść chÄ™tnÄ… pomoc bliźnim i być posÅ‚usznym Prawu Harcerskiemu".  Od tego czasu w drużynach bydgoskiego KIHAM powrócono do Przyrzeczenia w brzmieniu zalecanym przez RadÄ™ Porozumienia.

Na tej samej zbiórce Rada Porozumienia wydaÅ‚a kolejnÄ… uchwaÅ‚Ä™ o przywróceniu tradycyjnego systemu piÄ™ciu stopni harcerskich wraz z symbolikÄ… /tradycyjnym oznaczeniem stopni na krzyżu harcerskim/  i nazewnictwem. Od tej pory harcerki i harcerze naszych drużyn zdobywali stopnie zgodnie  z regulaminem który przygotowaÅ‚a  Rada Porozumienia KIHAM. 

Podczas tej samej zbiórki podjÄ™to jeszcze jednÄ… bardzo ważnÄ… decyzjÄ™; na węźle lilijki instruktorskiej noszonej na lewym rÄ™kawie munduru pojawiÅ‚a siÄ™ cyfra 10. ByÅ‚a to swoista manifestacja woli przestrzegania Prawa Harcerskiego oraz przeÅ›wiadczenia, że tylko ten kto je przestrzega może być instruktorem.

W drużynach naszego krÄ™gu harcerki i harcerze zdobywali sprawnoÅ›ci zgodne z regulaminem przygotowanym przez KIHAM . 

​

Swoistym sprawdzianem jakoÅ›ci naszych drużyn byÅ‚ organizowany od roku 1981 cylkiczny Zlot w DÄ™bowej Górze.  Termin zlotu przypadaÅ‚ zawsze na koniec kwietnia i pierwsze dni maja. 

 

W poÅ‚owie 1982 roku KIHAM razem z HKI Kużnica zorganizowaÅ‚ w Å›rodowisku dwie konferencje instruktorskie - Koncentracja Bydgoska i Koncentracja Chojnicka na której podjÄ™to decyzjÄ™ o wziÄ™ciu udziaÅ‚u w wyborach do wÅ‚adz hufca. 

Pomimo negatywnego stanowiska Bydgoskiej KCH ZHP i KH Bydgoszcz Miasto 18.12.1982 r. odbyÅ‚a siÄ™ VIII Konferencja Sprawozdawczo Wyborcza Hufca ZHP Bydgoszcz - miasto . WÅ‚adze sugerowaÅ‚y, że trzeba poczekać do uspokojenia nastrojów w Hufcu. Obawiano siÄ™, że „mÅ‚odzi” pod przywództwem hm.Janusza Pruskiego dokonajÄ… „zamachu”. Konferencja miaÅ‚a burzliwy przebieg. W wyniku wyborów do 23-osobowej RH weszli nasi przedstawiciele min.: hm. MaÅ‚gorzata Arendt (Kuźnica), pwd. Dorota Barczak (KIHAM), phm. Andrzej ChudziÅ„ski (Kuźnica), hm. Mariusz DopieraÅ‚a (KIHAM), phm. Bogdan Dzakanowski, Bogdan Gusowski (KIHAM), pwd. Piotr GrÄ…dziel (KIHAM), pwd. Wojciech Hermanowski, pwd. Ewa KruszyÅ„ska, pwd. Krzysztof Limonowicz, org. Andrzej Pielacha (KIHAM). Wszyscy z wymienionych prowadzili  swoje drużyny, natomiast Mariusz DopieraÅ‚a peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ szczepowego.  DziÄ™ki wyborom uzyskaliÅ›my w RH wiÄ™kszość pozwalajÄ…cÄ… na samodzielne rzÄ…dzenie. Do oÅ›mioosobowej komendy Å›rodowisko wprowadziÅ‚o swoich trzech przedstawicieli: hm. MaÅ‚gorzatÄ™ Arendt, pwd. Piotra GrÄ…dziela i hm. Mariusza DopieraÅ‚Ä™. 

​

Bydgoski KrÄ…g Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja MaÅ‚kowskiego zgodnie z zaleceniem Rady Porozumienia rozwiÄ…zaÅ‚ siÄ™ w drugiej poÅ‚owie grudnia 1982 roku.

 

Na jego miejsce powstaÅ‚y cztery nowe kregi;  Å»agwie, Å»ar, Iskry i Stos. Tylko KIH Stos przetrwaÅ‚ próbÄ™ czasu i dziaÅ‚aÅ‚ dla swojego Å›rodowiska nieprzerwanie do 1989 roku.

 

hm. Bogusława Pasieka-Butkiewicz

Instruktorzy bydgoskiego KIHAM na uroczystoÅ›cich 60 rocznicy powstania "Zielonej Siódemki". Od lewej; hm. Mariusz DopieraÅ‚a, org. Piotr SzopiÅ„ski, dh. Magdalena Glesmer, phm.BogusÅ‚awa Pasieka, phm. BolesÅ‚aw Strokowski

Wyprawa instruktorów KIHAM  na JurÄ™ Krakowsko-CzestochowskÄ…  Jaskina Szczelina PiÄ™trowa,

od prawej: pwd. Dorota Piszczek, Adam Niedźwiedzki, pwd. Ewa Grajek, phm.Jurek Tomasik, Bogdan Ensminger, org. Jacek Tomczak

Wszystkie dokumenty pochodzÄ… ze zbioru ZespoÅ‚u Historycznego ZHR Bydgoszcz

bottom of page