
9 Bydgoska Wodna Drużyna Harcerek "Lotosy" im Leonida Teligi, "Nenufary", "Albatrosy"


Barwy: mundur żeglarski do 1984, następnie szary mundur z granatowym naramiennikiem z trzema paskami, czarne chusty.
Drużynowe: pwd.Hanna Jelińska, pwd.Karina Lemanik, dh. Agnieszka Cieszyńska, dh. Agnieszka Jacek


Z inicjatywy ówczesnego drużynowego 9 Bydgoskiej Wodnej Drużyny Harcerzy, w Liceum Ogólnokształcącym nr III pojawiło się na tablicy ogłoszenie o poszukiwaniu osoby, która poprowadziłaby żeńską Dziewiątkę.
Zadzwoniłam pod wskazany numer telefonu i zgodziłam się przygotować pierwszy nabór do drużyny. Zaplanowany został na pierwsze dni kwietnia 1983 roku w klasach czwartych Szkoły Podstawowej nr 12.
12 maja 1983 roku formalnie zostałam drużynową 9 Bydgoskiej Wodnej Drużyny Harcerek. Pierwszymi harcerkami w drużynie były m.in.: Ewa Paszkowska, Iwona Zawartowska, Hanna Firfas, Sylwia Piekarska, Ewa Kaźmierczak i Dorota Kęsik. To była fantastyczna ekipa. Z bardzo dużym zapałem zabrałyśmy się do pracy.
Przez pierwszy rok działania, wzorem męskiej drużyny, nosiłyśmy granatowe mundury żeglarskie. Obie Dziewiątki działały na terenie osiedla Błonie.
Jednym z pierwszych wyjazdów drużyny był zlot środowiska w Dębowej Górze 30.04-02.05.1983.

Zlot Dębowa Góra 1984 r. Od lewej drużynowa pwd. Hanna Jelińska st.j. i drużynowy męskiej 9-tki pwd. Bogdan Lewandowski st.j.
Następny był biwak na Zalewem Koronowskim w dniach 23-26.06.1983 r. Tam też, w ruinach zamku w Nowym Jasińcu, dh. Dorota Kęsik złożyła przyrzeczenie harcerskie.
W dniach 3-8.02.1984 r. wyjechałyśmy na swoje pierwsze zimowisko do Mosiny k. Poznania. Od początku roku 1984 drużyna zmieniła umundurowanie i druhny zaczęły nosić szare harcerskie mundury z herbem 9-tki na prawym rękawie i granatowym naramiennikiem z trzema paskami.
Od początku roku przygotowywałyśmy się do obozu wędrownego w Bieszczadach, który zaplanowałyśmy od 04.07 do 20.07.1984, a między 14.08 a 30.08.1984 roku drużyna wyjechała zdobywać żeglarskie doświadczenie na obóz do Pólka.
Od początku roku szkolnego zabrałyśmy się ochoczo do pracy. Kolejny drugi nabór przeprowadziłyśmy w Szkole Podstawowej nr 30. Wówczas pojawiły się w drużynie Agnieszka Ciszyńska, Karina Lemanik, Agnieszka Jacek, jak się później okazało, kolejne drużynowe 9-tki oraz Edyta i Monika Grabskie.
W roku 1985 w dniach 21.07-10.08 odbył się obóz żeglarski na Mazurach.
Od maja 1985 roku przyboczną w drużynie została dh. Hania Firfas.

Obóz Bieszczady 1984 Pierwsza z prawej przyboczna dh. Dorota Kęsik, kuca drużynowa pwd. Hanna Jelińska

Obóz żeglarski Mazury 1985
W sierpniu 1988 roku razem z całym środowiskiem wyjechałyśmy na obóz wędrowny po Beskidach , który zakończył się w czeskim Popradzie. W tym samym roku obchodziłyśmy piąte urodziny naszej Dziewiątki. Z tej okazji zaprosiłyśmy inne drużyny środowiska na festyn harcerskich gier i zabaw do Smukały. Wiosną 1989 roku, kierowane dobrem naszych podopiecznych, Rada drużyny podjęła decyzję o wystąpieniu z ZHP i podjęłyśmy starania o przystąpienie do nowo tworzącego się Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Od roku 1990, w związku z dużym stanem osobowym drużyny i zamknięciem prób na stopnie instruktorskie kolejnych harcerek, 9 BWDHek Lotosy podzieliła się na trzy drużyny:
Lotosy - drużynowa pwd. Karina Lemanik, Nenufary - drużynowa dh. Agnieszka Cieszyńska i Albatrosy - drużynowa dh. Agnieszka Jacek
Na podstawie relacji zebrała
hm. Hanna Grądziel

Obóz Bydgoszcz - Iława 1986 r. Pochylnia.


1992 Obóz stały Trzebuń. Od lewej dh. Agnieszka Cieszyńska, w srodku pwd.Karina Lemanik. (Zdj. ze zbiorów 9BWDHek)


1992 Obóz stały Trzebuń - dh. Edyta Grabska (Zdj. ze zbiorów 9BWDHek)